Reakce
Domovní prohlídky u legálních držitelů zbraní? Poslancům vadí
18.02.2016 13:25
Poslanci možná budou měnit vládní návrh na zpřísnění pravidel pro legální držitele zbraní. Některým z nich se nelíbí například možnost policejních domovních prohlídek. Debatu při zasedání bezpečnostního výboru vyvolalo také navrhované zkrácení platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let.
Členové výboru jednání o normě, která rovněž zpřísní nakládání s municí, přerušili. Vrátí se k němu patrně v březnu.
Kabinet předlohou reagoval na předloňské výbuchy muničních skladů ve Vrběticích a tragédii v Uherském Brodě, při níž střelec zabil v restauraci osm lidí a nakonec i sebe. Proti úpravě nakládání s municí poslanci námitky na rozdíl od změn v držení zbraní neměli.
Mnozí členové výboru zpochybnili navrhované rozšíření oprávnění policie v odůvodněných případech zadržet zbraň přímo v obydlí jejich majitele. Podle Daniela Korteho (TOP 09) jde o porušení domovní svobody. Výhrady k tomuto ustanovení měla i část koaličních členů výboru. Podle bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) předloha rozšiřuje institut domovní prohlídky nepřípustným způsobem.
Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna ale trval na tom, že ustanovení je v souladu s ústavou. "Nejde o novinku, kterou bychom ve správním řádu neměli," řekl.
Úpravy doby platnosti zbrojního průkazu
Poslanci už přišli s návrhy úprav u zkrácení doby platnosti zbrojního průkazu. Jana Černochová (ODS) chce zachovat nynější stav nebo nechat desetiletou platnost s tím, že by se však jeho držitel musel každých pět let podrobit zdravotní prohlídce. "Hájíme pět let," reagoval Mlsna a postavil se proti tomu oddělit lhůtu platnosti průkazu od povinné lékařské prohlídky.
Korte označil novelu za populistickou, ničemu prý nezabrání. Tragická událost se podle něho zneužila pro omezování práv lidí a zvyšování pravomocí policie. Naopak lidovec Ivan Gabal vnímá vládní úpravy zákona o zbraních a střelivu jako potřebný krok k prevenci. Další členové výboru včetně předsedy Romana Váni (ČSSD) mluvili v této souvislosti o politickém zadání.
Vládní novela také zajišťuje lékařům přístup do centrálního registru zbraní, aby věděli, jestli jejich pacient vlastní zbrojní průkaz. Další změna se týká například lidí, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, který lékař poskytne posudek kvůli zbrojnímu průkazu.
Poslanci ohlásili i další pozměňovací návrhy. Například Martin Lank (Úsvit) bude žádat, aby laserové zaměřovače už nepatřily k zakázaným doplňkům zbraní. Podle něho jde o přežitek.
Novela rovněž stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.