Obce trápí rejdy přetížených kamionů. Senát je zklamal
24.07.2009 07:00 Původní zpráva
Revoluční novinka v boji proti přetíženým kamionům se odkládá. Senátoři při čtvrtečním hlasování odmítli povolit takzvané vysokorychlostní vážení nákladních vozů, které by prováděly tajné váhy zabudované přímo ve vozovce, a návrh vrátili zpět do sněmovny. Pro obce, které si řadu let stěžují na "rejdy" projíždějících tunových monster, je to zklamání.
Mají smůlu, že jejich vesnice leží v blízkosti dálnice D 11. Exponovanou trasu z Prahy do Hradce Králové či do Polska si tak denně pod okny obyvatel obce Nehvizdy krátí desítky kamionů, které se vyhýbají povinnosti platit mýtné.
"Ušetří tak osm stovek na poplatcích. To je samozřejmě pro řadu z nich zajímavé," popisuje on-line deníku TÝDEN.CZ starosta Antonín Bendl.
ČTĚTE TAKÉ: Mýtné se zatím nerozšíří. Senát vrací návrh poslancům
Stejně jako jeho spoluobčané proto Bendl vzhlížel ve čtvrtek ke schůzi senátorů, která měla rozhodnout, zda umožní obcím vážit projíždějící kamiony přímo za jízdy. Jenže zákonodárci horní komory parlamentu nakonec rozhodli, že návrh vrátí zpět do sněmovny.
Zlatníky si tajné váhy pochvalují
Pro Nehvizdy a další podobné obce to je zklamání. Doufali, že tajné váhy zabudované přímo do vozovky by jejich problém s kamiony definitivně vyřešily.
A to i za cenu poměrně vysokých pořizovacích nákladů - váhy vyjdou zhruba na deset milionů korun.
"Trend v kontrolování přetížených kamionů je zřejmý. V dohledné době to bude běžnou praxí," odhaduje Anna Nováková, mluvčí společnosti Czech Radar, která provozuje dosud jediný tuzemský exemplář převratné technologie.
Ve středočeských Zlatníkách si služby vah pochvalují. Loni tam za pět měsíců (kvůli neexistující legislativě tam policie nepokutuje překročení hmotnosti, ale porušení dopravní značky zákaz vjezdu vozidlům nad 12 tun) nachytali téměř 3500 viníků. Nejotřesnější případ zaznamenali, když si po úzké silnici razil cestu kamion o 53,5 tuny těžší, než povoluje zákon.
Chceme váhy také
Kdyby novela prošla, dalo se očekávat, že by se rázem objevili zájemci i z jiných obcí. "Takové zařízení bych bral všema deseti," tvrdí například starosta Bendl. Jeho kolega z Jesenice u Prahy Zdeněk Pánek prosazuje přísnější a systematičtější vážení kamionů dokonce dlouhodobě.
ČTĚTE TAKÉ: Starosta Jesenice chce, aby strážníci mohli vážit kamiony
Naopak zástupci dopravců si po čtvrtečním ortelu v Senátu zřetelně oddychli. "Měření v této podobě se zatím nikde ve světě neprovádí. Navíc je poměrně nepřesné," argumentoval dopředu předseda Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Martin Špryňar.
Září rozhodne
Jeden z předkladatelů novely, poslanec Oldřich Vojíř však namítá, že například ve Švýcarsku už obdobný model zavedli.
"Zatím používají výsledky vážení jen jako pomocné hledisko. Přesto věřím, že by to znamenalo pokrok na našich silnicích. Nikomu nenařizujeme, aby si to pořídil," kontroval Vojíř.
Na zavedení převratné novinky se chystali rovněž úředníci ministerstva dopravy. "Přijali jsme ten návrh a v současné době se pracuje na metodice k prováděcí vyhlášce," potvrdil ministr Gustáv Slamečka.
ČTĚTE TAKÉ: Kamionů je v pátek na silnicích pořád hodně. Policie mlží
Zda to nakonec nebude zbytečná práce, ukáže až zářijová schůze poslanců. Právě na té bude mít sněmovna ve stávající sestavě poslední šanci prosadit vysokorychlostní vážení.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.