Při srážce s vlakem není šance, figurína byla na kusy
25.05.2009 20:45 Aktualizováno 27.05. 11:37
Železničáři testovali brzdnou dráhu vlaku jedoucího rychlostí 80, 120 a 160 kilometrů v hodině. Na vybrané místo pak vlaku postavili do cesty polystyrenovou figurínu. Test dopadl jasně: strojvedoucí nemá šanci stroj včas zastavit. Podle mluvčího Českých drah (ČD) Ondřeje Kubaly přitom na kolejích umírají lidé nejčastěji jen kvůli vlastní neopratrnosti.
Pokus proběhl ve Výzkumném ústavu železničním ve Velimi na Kolínsku.
Test dokázal, že při srážce s vlakem nemá člověk šanci přežít. Například vlak jedoucí rychlostí 80 kilometrů v hodině zastavil až 100 metrů po srážce a 300 metrů od místa, kde strojvedoucí uviděl figurínu v kolejišti. Souprava jedoucí o 40 kilometrů víc potřebovala k zabrždění 550 metrů. "Bohužel stejně to vypadá na skutečných místech střetů. To znamená, že hasiči potom musí sbírat lidské ostatky na 100 až 200 metrech kolem vlaku," komentoval osud figuríny Kubala.
ČTĚTE TAKÉ: Rychlík do Brna srazil dvě děti. Obě zemřely
Nehoda, nebo sebevražda? Vlak usmrtil dva mladé lidi
V kabině strojvedoucího seděl přednosta velimského zkušebního centra Miloš Klofanda. "Jezdil jsem deset let jako strojvedoucí a mockrát se mi stalo, že jsem uviděl člověka v kolejišti nebo v blízkosti kolejí na nástupišti ve stanici," řekl. S případným tragickým střetem se podle něj lze vyrovnat jen velice špatně. "Pokud se to člověku nepodaří, nemůže prý tuto profesi dělat. Přitom v 99,9 procentech případů není vina na straně strojvedoucího," upozornil Klofanda.
Na železničních přejezdech letos zemřelo už 12 lidí, za celý loňský rok jich bylo 45. Podle Kubaly přitom nejvyšší počet mrtvých vykazují přejezdy s výstražnými světly nebo se závorami. Naopak nejméně mrtvých bylo na přejezdech chráněných jen výstražnými kříži. "Statistika ukazuje, že zabezpečovat přejezdy se nevyplatí, protože lidé riskují nejvíce tam," poznamenal v nadsázce Kubala. "Je to prostě frajeřina, mentalita českých lidí, on ví, že nesmí vjet na přejezd v době, kdy se k němu blíží vlak, ale on tam vjede," konstatoval Milan Mašek z plzeňského inspektorátu Drážní inspekce.
Prezentaci připravily ČD společně s Drážní inspekcí. Mluvčí inspekce Zdeněk Neusar řekl, že je k tomu přiměla právě vysoká čísla mrtvých a zraněných při železničních nehodách. "Myslíme si, že by se s tím dalo něco dělat," uvedl. Prostřednictvím podobných akcí chtějí veřejnosti ukázat, jak to reálně na železnici vypadá. Nezodpovědnost a hazardování podle Neusara patří k českým národním specifikům a někdy je to možná jen z důvodu nevědomosti.
Na železnici v Česku od začátku letošního roku do 18. května zemřelo 76 lidí, tedy o jednoho méně než za stejné období loni. Za celý loňský rok pod vlakem nebo při nehodách na přejezdech našlo smrt 230 osob. Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly nejčastěji lidé doplatí na to, že jdou po kolejích nebo přebíhají trať, než že by zemřeli v autě na přejezdu.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.