Hospodaření na magistrátu
Lítačka bude ročně stát až sto milionů korun
21.05.2016 06:13 Původní zpráva
Žlutozelená Opencard v ANO režírovaném referendu pojmenovaná Lítačka neměla stát skoro nic. Podle ředitele Operátora ITC Václava Strnada však náklady budou až sto milionů ročně, řekl 11. května při soudním přelíčení s bývalými radními.
"Adriana + Andrej = postrach lobbistů," napsalo ve středu na svůj facebookový účet hnutí ANO a pochlubilo se, jak ministr financí Andrej Babiš ušetřil šest miliard a pražská primátorka Adriana Krnáčová miliardu v kauze Opencard. "Přestala úplně spolupracovat s firmou, která dodávala slavnou Opencard za 1,74 miliardy, najala pár ajťáků a ti udělali novou kartu Lítačka za 10 milionů - včetně technologií. Adriana je známá jako velký vítr a spousta lidí má problém s tím, že říká a dělá věci narovinu," chlubí se facebookový status.
Shodou okolností v den, kdy časopis Faktor S zveřejnil, kolik Opencard stála a kolik bude zřejmě stát i její žlutozelený nástupce. On totiž nebude zdaleka tak levný, jak primátorka slibovala.
"Náklady se nevyšplhaly ani na dva miliony korun - karta opencard stála 1,7 miliardy, to je důvod, proč jsme se rozhodli pro nový systém. Nikdo nás nemůže vydírat a se systémem si můžeme dělat, co chceme," prohlásila Krnáčová v únoru, když veřejnost seznámila s Lítačkou. Na tiskovce o pár týdnů dříve tvrdila, že náklady nepřevýší deset milionů korun. Město se kromě ušetřených peněz podle primátorky a Operátora zbavilo i závislosti na externím dodavateli.
V květnu pokračoval soud s bývalými radními v kauze Opencard a mimo jiné jako svědek vypovídal i Václav Strnad z Operátora. Na rozdíl od tvrzení primátorky odpověděl, že přesná čísla ještě nejsou známa, ale že náklady na Lítačku odhaduje osmdesát až sto milionů korun. Navíc poznamenal, že magistrát za každou kartu své firmě platí sto korun. To je mnohem víc než "do deseti milionů".
Magistrát se brání, že primátorka hovořila hovořila o pořizovacích, ne provozních nákladech. Reálné provozní náklady na Opencard byly za deset let zhruba šest set milionů korun, takže šedesát milionů ročně. To na velkou úsporu nevypadá...
Strnadovo svědectví bylo pozoruhodné i z jiného důvodu, vedení města tvrdilo, že dodavatele Lítačky, firmu XTCard, vybralo sice bez soutěže, ale v poptávkovém řízení, kdy bylo osloveno více firem. U soudu na otázku, zda byli osloveni i jiní dodavatelé, odpověděl Strnad, že nebyli.
Karta Pražana stála 1,7 miliardy korun. Třetinu spolkl Haguess, na své si přišli poradci, právníci a výrobci plastových karet. Opencard je symbol mrhání veřejnými prostředky, obsahuje vše, co má obsahovat česká korupční kauza: firmy s anonymními vlastníky, zakázky přidělované bez soutěže, nevýhodné nevypověditelné smlouvy, úředníky se ztrátou paměti i politiky bez kompetencí či schopností cokoliv řešit.
* Kdo vydoloval z města za Opencard nejvíc peněz?
* Za co se utrácelo nejvíc?
* Které firmy "vysosaly" z pražského rozpočtu nejvíce?
V aktuálním čísle časopisu Faktor S, který je právě v prodeji, najdete přehled firem, kterým pražský magistrát poslal nejvíce peněz.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.