Ministerstvo práce
Maláčová: Plánují se odměny pro sociální služby i za druhou vlnu
19.11.2020 19:00
Ministerstvo práce plánuje pro sociální služby mimořádné dotace na odměny a pokrytí zvýšených nákladů kvůli covidu i pro druhou vlnu koronavirové nákazy. Po jejím zvládnutí o nich chce jednat ve vládě. Peníze v projednávaném rozpočtu na příští rok na ně nemá. Na posledním jednání sněmovního sociálního výboru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zasedání výboru bylo neveřejné. Sněmovna dodatečně zveřejnila zvukový záznam.
Po první vlně epidemie vláda schválila na odměny 5,2 miliardy korun. O peníze požádaly tři čtvrtiny ze zhruba 2200 poskytovatelů sociálních služeb pro 93 600 pracovníků. Ti si rozdělili 2,03 miliardy. Dalších 990 milionů kabinet vyčlenil na pokrytí zvýšených výdajů na dezinfekce, ochranné pomůcky, internet či dopravu. V prvním kole získalo 991 poskytovatelů 473 milionů korun. Vedení resortu pak vyhlásilo ještě další kola.
"Očekáváme stejný postup u druhé vlny, která byla rozsahem, objemem závažnější než první vlna," uvedla Maláčová. Nemyslí si, že by kabinet peníze nevyčlenil. Podotkla, že vláda řeší dofinancování v různých oblastech a nedávno schválila podporu pro potravinářství a zemědělství. "Předpokládám, že podobně to bude pro sociální služby," řekla ministryně.
O částce chce začít vyjednávat po vyjasnění průběhu nákazy. V připravovaném rozpočtu na dotace peníze nemá. "V tuto chvíli máme tolik neznámých. Je to velmi složité. Za měsíc, kdy vláda schválila rozpočet a kdy ho projednává Sněmovna, se toho událo tolik, že si myslím, že postup, který jsme zvolili, je správný," uvedla Maláčová.
Ministerstvo by mělo mít příští rok podle návrhu rozpočtu na dotace na fungování sociálních služeb 20,2 miliardy korun. Částka zahrnuje i desetiprocentní navýšení výdělků. Kraje podle místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Hany Aulické Jírovcové (KSČM) vyčíslily potřebnou sumu ale na zhruba 26 miliard korun, a to bez růstu mezd a platů. Posílení částky na sociální služby chtějí navrhovat komunisté i poslanci z dalších stran.
Ministerstvo podle Maláčové každý rok pokryje zhruba 70 procent sumy, kterou žádají kraje. Šéfka resortu připomněla, že financování sociálních služeb má být z více zdrojů. Na úhradě služeb se vedle státu podílejí kraje a obce, část peněz mají provozovatelé od nadací, z grantů či od dárců.
Místopředsedkyně výboru Olga Richterová (Piráti) podotkla, že i obcím a krajům se kvůli koronavirové krizi a po případném zrušení superhrubé mzdy a schválení dalších daňových změn sníží příjmy. "Mnoho krajů nejspíš sníží kofinancování sociálních služeb. Obávám se, že to je poměrně realistické," uvedla.
Podle Maláčové sociální služby bez peněz nezůstanou. Ministryně řekla, že odhadovaná suma na mimořádné dotace po první vlně epidemie byla "nadnesená". Na dofinancování by se daly využít i zbylé peníze.