Glosa
Spiknutí proti Klausovi a pád vlády
05.10.2012 12:07
Někteří topáci si myslí, že vláda koncem října padne. Kupříkladu Petr Gazdík, šéf poslanců TOP 09 a Starostové, má ten pocit. Pokud se tak stane, nejspíš na tom budou mít podíl nejen "rebelové" z ODS, ale taky Václav Klaus. Na Hradě jsou zase přesvědčeni, že "atentát" na prezidenta (střelba kuličkami) by mohl být součástí nějakého širšího spiknutí. A kdyby chtěli, vládu by uměli svrhnout za dva dny...
Pád vlády čeká Petr Gazdík: "Po pravdě se obávám, že rebelové nechají tuto vládu padnout. Já už moc nadějí nevidím. Je to tak 70 ku 30." Důvod? "Lze vyřešit jakýkoli problém kromě lidské nenávisti, zloby a hlouposti. Pokud je mezi některými členy ODS nenávist až za hrob, jde politická logika stranou." Takové vidění jeví se jako poněkud naivní. Nejde přece jen o nějaké osobní pocity. Ve hře je i budoucnost jednotlivých poslanců.
Pokud rebelové shodí vládu, přijdou předčasné volby a oni si v ODS neškrtnou. O "nenávist, zlobu a hloupost" se tedy nejspíš nejedná. Spíš o zákulisní šachy, o mix důvodů, mezi nimiž jistě najdeme strach kmotrů z trestního stíhání, boje uvnitř ODS a zjevně taky ambici Václava Klause pokračovat i po odchodu z Hradu v domácí, české politice.
Nezapomeňme také, že topka poslední dobou prožívá smutné časy. Starostové přemýšlejí, zda se od TOP 09 neodtrhnou. Jeden její klíčový ministr práce Jaromír Drábek je v demisi, protože mu zavřeli přítele a nejbližšího spolupracovníka pro podezření z korupce. To je pro stranu dost peklo. Raději ani nemluvě o tom, že hlavní programátor topky Miroslav Kalousek vede finance a spadá pod něj celní služba, která nese velký díl odpovědnosti za metanolovou kauzu.
Pád vlády s vysokou pravděpodobností závisí na tom, jestli vzbouřenci proti Petru Nečasovi, Tluchoř, Šnajdr a spol., mají zajištěnou budoucnost. Pokud pro ně bude výhodné vládu shodit, pak ji stoprocentně shodí. A výhodné by to pro ně bylo, kdyby měli dobrý výhled, že nevypadnou ze hry. Kupříkladu tak, že by měli slíbené pozice v novém politickém uskupení, třeba Klausovu, nebo v další vládě. Pokud nic takového nemají, vládu neshodí ani náhodou. Jde jim o sebe.
K pádu vlády se dnes v Právu vyjádřil i poradce prezidenta Jiří Payne. Do dvou dnů by to prý na Hradě zmákli. Rádce Klause říká: "Pokud se tu spekuluje, že by Václav Klaus snad chtěl změnit vládu, jaký by měl k tomu motiv? Sám by měl chtít, aby jeho poslední měsíce prezidentování skončily nějakým pozitivním obrazem, který po něm zůstane. Proč by si komplikoval život tím, že se svrhne vláda a na mnoho měsíců se spustí proces, který nebude schopen dokončit, a způsobí to tady špatný dojem? My jsme si mimochodem na Hradě cvičně položili otázku, jak bychom postupovali, kdybychom chtěli svrhnout vládu. Do osmačtyřiceti hodin to umíme."
Popořadě. Jaký by měl Klaus motiv? Další politickou kariéru. Třeba tu, že sám sestaví jinou vládu. Nebo že nabídne za ODS alternativu. Motivů dost.
Dál Payne tvrdí, že by Klaus měl chtít, aby jeho poslední měsíce prezidentování skončily pozitivním obrazem. To je zřejmě žert. Za prvé hlava státu vládu čím dál víc kamenuje. Klausovi jde o to, aby byl Nečas maximálně oslaben. Za druhé tato vláda žádný pozitivní obraz neskýtá. Je to parta závislá na kmotrech, kterou neustále sužují korupční kauzy. Co je na tom obrazu pozitivního? Lautr nic.
Poslední věc, že by na Hradu "do osmačtyřiceti hodin" uměli vládu svrhnout. Hrají tam ti pánové divné hry. Na otázku, jak by to zaonačili, Payne říká: "Kdyby se prezident rozhodl, že chce, aby vláda padla, nebyl by to žádný problém." Nevysvětluje, jen předvádí, že jeho pán má velkou moc. Je to vzkaz Nečasovi atd. Pro lid má Payne taky vzkaz: Klaus čelí spiknutí.
Nejdřív srovnává střelbu kuličkami v Chrastavě s atentátem na nacionalistu, ministra financí Aloise Rašína (5. ledna 1923). Rašín byl ovšem střelen do zad ostrými a útoku po několika týdnech podlehl. Pak Payne zkoprnělým čtenářům novin sdělí, že jde asi o spiknutí.
"Nevylučuji možnost, že je (střelec Pavel Vondrouš) součástí nějaké širší skupiny." Jaké? "Motivace toho člověka je zřetelně levicově anarchistická. Přesně to zapadá do vzorce levicového anarchismu." A máme tu něco, co připomíná Klausovu dávnou mobilizaci proti levici (po níž ovšem s levicí uzavřel oposmlouvu).
Šílené. Už aby vláda padla a Václav Klaus se svými geniálním poradci skončil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.