Růst mzdy
Piráti: Doufáme, že ve Sněmovně podpoří zmrazení platů politiků
20.11.2020 13:00
Čisté platy politiků, soudců a státních zástupců vzrostou kvůli změnám v daňovému balíčku asi o 8000 korun měsíčně, řekl v pátek novinářům poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Doufá, že Sněmovna nedopustí ještě vyšší růst a schválí zmrazení odměn pro příští rok. Platová novela by měla přinést i budoucí výpočet odměn z průměrné mzdy v celé ekonomice. Nyní se odvíjejí od průměrné mzdy pouze v nepodnikatelské sféře.
Změny v daňovém systému odsouhlasila Sněmovna v noci na pátek, schválila zejména zrušení superhrubé mzdy a výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) odhadla dopad do veřejných rozpočtů zhruba na 130 miliard korun. "Vzhledem k té rozpočtové šílenosti, kterou schválila koalice ANO, SPD, KSČM a ODS, stoupnou platy politiků, soudců a státních zástupců poměrně výrazně asi o nějakých 8000 měsíčně skrz snížení daní," konstatoval Ferjenčík.
Věří, že to přesvědčilo i dosavadní odpůrce zmrazení odměn v dolní komoře Parlamentu. "Doufám, že si žádný poslanec nedovolí tu ostudu, že by to stoupilo o dalších 10 tisíc korun, kdyby nebyl přijat návrh na zmrazení hrubých mezd," uvedl. Pokles daňové sazby by podle něj mohl být případně argumentem i u Ústavního soudu. "V kontextu toho je prakticky jisté, že to ústavní soudci podrží," dodal Ferjenčík.
Základní měsíční plat poslance a senátora by v příštím roce měl podle návrhu zůstat na letošní úrovni 90 800 korun. Základní plat prezidenta by i nadále činil 302 700 korun hrubého a premiéra 243 800 korun. V roce 2022 by se pak odvíjely od toho, jaká bude letošní průměrná hrubá mzda v celé ekonomice, neměly by být ale nižší než v příštím roce. Z predikce ministerstva práce vyplývá, že základní plat poslance by mohl v roce 2022 být 92 600 korun