Pod Petřínem si lidé připomněli <span>oběti komunismu</span>

Domácí
27. 6. 2009 12:55
Památník obětem komunismu pod pražským Petřínem.
Památník obětem komunismu pod pražským Petřínem.

Památník obětem komunismu pod pražským Petřínem.Lidé si v sobotu u pomníku pod Petřínem připomněli oběti komunistického režimu. Pietní vzpomínka se konala u příležitosti 59. výročí popravy političky Milady Horákové. Zúčastnily jí desítky lidí, mezi kterými nechyběli političtí vězni i politici, akce zaujala i řadu zahraničních turistů směřujících na petřínskou rozhlednu.

Miladu Horákovou komunisté odsoudili ve vykonstruovaném procesu za údajnou velezradu a špionáž, popravili ji 27. června 1950. Nezákonný rozsudek byl v roce 1968 zrušen. Politici v sobotu připomněli, že Horáková se stala symbolem všech komunistickým režimem utlačovaných lidí, ale že obětí bylo více. "Většina obětí komunistického režimu nám zůstává utajená," řekl primátor Prahy Pavel Bém (ODS).

ČTĚTE TAKÉ: Politický vězeň: Film o bachařích se blíží pravdě
                        Autoři zvou komunisty na film o bachaři Grebeníčkovi

Kovářová se omluvila 

Na pietní akci se sjeli i někteří politici.Premiér Jan Fischer se kvůli povodním omluvil, na shromáždění místo něj promluvila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Sama byla nějakou dobu členkou komunistické strany a poté, co starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa vyzval k omluvě ty, co třeba i chvíli měli "červenou knížku", za minulost svou i komunistů omluvila. "Omlouvám se vám všem žijícím i těm, kteří to slyší zhůry," řekla ministryně s tím, že se za minulost stydí.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) přítomným řekla, že u sebe při poslaneckých jednáních nosí fotografii z památníků s počtem obětí komunismu. "Fotografii si vždy připomenu, když slyším komunisty mluvit o demokracii. Takovou fotografii by měl u sebe nosit každý," zdůraznila Němcová.

ČTĚTE TAKÉ: Krvavá strana Čech a Moravy tlačí na ČSSD
                        Jak vykládat studentům komunismus? Podle DVD

V Československu komunistický režim uvěznil v letech 1948 až 1989 z politických důvodů přes 250 tisíc lidí. Přesná čísla obětí je obtížné zjistit. Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu řada případů není vůbec podchycena v soudních a vyšetřovacích spisech. Z politických důvodů bylo popraveno 248 osob, desítky až stovky dalších zemřely ve vězení a pracovních táborech.

Pietní akci sledovali i někteří bývalí političtí vězni.Deset tisíc svíček

Památku demokratické političky a dalších obětí vykonstruovaných soudních procesů v sobotu uctí také bývalí političtí vězni v pankrácké věznici, kde Horáková přišla o život. Vpodvečer Dne památky obětí komunistického režimu pak lidé přijdou zapálit 10 tisíc svíček na Václavské náměstí.

Foto: Šárka Pálková

Autor: ČTK

Další čtení

Nápis Černá kostka - Centrum digitalizace, vědy a inovací, 29. dubna 2025, Ostrava. Dnes byla zahájena stavba projektu za 2,6 mld. Kč, který má být hotov v roce 2027.

V Ostravě začala stavba centra digitalizace a vědy Černá kostka

Domácí
29. 4. 2025

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
Aktualizováno: 29. 4. 2025 16:10

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ