Poslanci dostanou dnes večer na stůl schvalování nové evropské ústavy. Zdá se, že souhlasit s ní se uvolili i politici ODS, kteří ji až dosud v českém parlamentu blokovali. Ovšem jestli se nakonec bude hlasovat, nebo ne, se rozhodne až večer. A rozhodne ODS.
ODS kvůli tomu hrozí rozkol. Pokud se sněmovna pokusí schválit lisabonskou smlouvu dříve než Senát, senátoři ji odmítnou. Dnes se totiž rozhodli, že ji neschválí, pokud se Lisabon přijme dříve než smlouvy o americkém radaru. To je usnesení podzimního kongresu ODS.
K přijetí je nutná ústavní většina, tedy 120 z 200 poslanců. Pro schválení je ČSSD a vládní lidovci a zelení. KSČM je proti a ODS rozdělena.
ČTĚTE TAKÉ: Lisabonská smlouva v Senátu? Možná až v dubnu
O Lisabonu vydrželi politici řečnit celé odpoledne
"Kolegové riskují naše odmítnutí. Myslím, že nikam nepospícháme. Neměli by se nechat vydírat dalšími stranami ve sněmovně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ senátor Jaroslav Kubera (ODS).
Senátoři nadto trvají před schvalováním smlouvy na přijetí nových pravidel jednacího řádu, které by nedovolily pouze vládě předávat kompetence do Bruselu. Vláda by se podle nich musela zeptat i obou komor parlamentu.
Také se chystají podat další ústavní stížnost. Lisabonskou smlouvu chtějí projednávat až v dubnu.
Volné hlasování smlouvě pomůže
Ale poslanci této strany se už rozhodli, že si nechají tzv. volné hlasování, tedy nebudou se vázat jednotným názorem. A většina si myslí, že Lisabon díky tomu ve sněmovně projde.
"Myslím, že se dvacet třicet lidí, kteří budou hlasovat pro, najde. Bohužel. Nebudou chtít být potížisty a také možná chtějí podpořit Topolánka při předsednictví," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Boris Šťastný (ODS).
ČTĚTE TAKÉ: Vondra: Termín irského referenda padne do poloviny roku
Německý ústavní soud: Zkoumáme Lisabon, ne celou Evropu
"Já jsem vděčný za volné hlasování, protože podle mě není o čem hlasovat. Ratifikace skončila irským referendem. Budu proti," dodal.
Strategie spasí nebo rozdělí stranu
Jestli se nakonec bude hlasovat, nebude jisté do dnešního večera. Závisí to na rozhodnutí dvou lidí - Mirka Topolánka, který na jednání o Lisabonu přiletí přímo z Bruselu, a také na předsedovi klubu Petru Tluchořovi. "Záleží, jakou zvolí strategii, zda hlasovat dnes, nebo to ještě odložit. Určitě budou chtít, aby hlasování způsobilo v ODS co nejmenší škody. Aby klub zůstal celý, nebyly rozbroje se senátem a Lisabon se nakonec schválil," řekl jeden z poslanců ODS.
Někteří poslanci Topolánkovy strany, například Alena Páralová nebo Jan Schwippel, ale hrozí v případě schválení odchodem z partaje.
"Musí si to kolegové ze sněmovny dobře spočítat, aby nakonec neztratili zcela většinu a neměli problém při vyslovení nedůvěry," míní také senátor Kubera.
Foto: ČTK