Lubomír Zaorálek
Nejdříve srovnat životní úroveň v Evropě. Pak až řešit uprchlíky
15.06.2017 18:25
Předpokladem pro řešení migrační krize je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vyrovnání ekonomických rozdílů mezi členskými zeměmi EU. Až ve chvíli, kdy bude v zemích EU srovnatelná životní úroveň, se lidé, kteří přicházejí do Evropy z ekonomických důvodů, rovnoměrně rozdělí, řekl šéf české diplomacie na konferenci Prague European Summit, která se zabývala budoucností EU. Zaorálek dodal, že vidí příčinu krizí, jimiž Evropa prochází, v rostoucí sociální a ekonomické nerovnosti.
Migranti, kteří míří do EU, si jsou podle Zaorálka dobře vědomi rozdílů v životní úrovní v bohatých a chudších členských zemích. "To je příčina, proč je břemeno migrace v Evropě rozděleno tak nerovnoměrně, a proto je tak obtížné dosáhnout rovnoměrného rozdělení," uvedl. Lidé se podle něj přirozeně přesouvají tam, kde mají větší možnosti zajistit si vlastní budoucnost.
Řešením migračního tlaku, kterému EU v posledních dvou letech čelí, podle něj proto nejsou kvóty, podle kterých by si desetitisíce lidí rozdělily členské země. "Odpovědí zjevně je ekonomická a sociální konvergence mezi zeměmi EU spíše než v pokusech rozdělit lidi podle kvót, jako by byli nehybné objekty, které zůstanou tam, kde jim určí komise," prohlásil šéf české diplomacie.
V diskusi s místopředsedou Evropské komise Franzem Timmermansem o rizicích, která přináší migrace, pak Zaorálek upozornil na to, že řada teroristických útoků z poslední doby je spojena s lidmi z odlišného kulturního prostředí. Poukázal na to, že v České republice nedochází k těmto "zvěrstvům", protože mezi lidmi z Ukrajiny nebo Vietnamu nejsou teroristé.
Timmermans oponoval a zdůraznil, že za teroristickými činy stojí většinou potomci přistěhovalců, ne lidé z uprchlických táborů. "Rozumím tomu, že v zemích, jako je Česká republika, které nemají zkušenosti s migrací, se lidé bojí a chtějí se vyvarovat chyb, které jsme udělali my," podotkl Timmermans. Nesouhlasí však s tím, že by matky s dětmi utíkající před válkou představovaly bezpečnostní riziko.
Zaorálek, který je od úterka také lídrem ČSSD do podzimních parlamentních voleb, mluvil i o krizi sociálnědemokratických stran v EU. Považuje za nebezpečné, aby jejich místo v politických systémech zaujaly radikální strany nebo hnutí bez jasného programu. Slábnoucí pozice sociálních demokracií podle něj rovněž souvisí s rozdělováním společnosti na chudé a bohaté.
Podle Timmermanse volby v Británii ukázaly, že do politické mapy Evropy začíná promlouvat nová generace Evropanů, která se dosud do politiky příliš nezapojovala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.