Paroubek žádá Wolfa, aby složil mandát. Pustil se i do ODS
22.06.2008 14:52 Aktualizováno 22.06. 20:23
Den poté, co Petr Wolf odešel z poslaneckého klubu ČSSD, se rozhodl opustit také stranu. Není to zase takové překvapení, záměr odejít ze sociální demokracie naznačoval již v sobotu.
Reakce předsedy ČSSD Jiřího Paroubka byla rychlá: na mimořádné tiskové konferenci vyzval Wolfa, aby složil poslanecký mandát.
"Mám toho už po krk, pohár přetekl," řekl Wolf on-line deníku TÝDEN.CZ v sobotu. To ještě mluvil o tom, že opouští poslanecký klub a odchod ze strany nechtěl potvrdit. O pár hodin později už to bylo jinak - řady ČSSD opustil. Wolf si stěžoval na vnitrostranické praktiky, dostával také výhrůžné SMS zprávy. To však Paroubek odmítl. "Je absurdní naznačovat, že za výhrůžnými zprávami stojí severomoravská ČSSD," řekl novinářům. "Proč bychom naháněli naše poslance do rukou vlády," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: ODS: Za ztrátu Wolfa si mohou sociální demokraté sami
Pro sociální demokracii je Wolfův odchod varovnou zprávou, za dva roky od voleb ve sněmovně poztrácela už čtyři hlasy. Vedle Miloše Melčáka, Michala Pohanky a Evžena Snítilého, kteří byli ze strany vyloučeni, je Wolf dalším odpadlíkem. Drobný rozdíl je pouze v tom, že odchází sám.
Vládě po krku
Paroubek se v reakci na Wolfův odchod ze strany tvrdě přel do ODS a vládní koalice. "Nepovedeme žádná jednání s vládou, pokud bude v jejím čele tandem Mirek Topolánek a Dalík," zaútočil Paroubek. Marek Dalík je přítelem Topolánka a na rozhodování premiéra má velký vliv.
ČTĚTE TAKÉ: Zaorálek: O rozporech uvnitř ČSSD nic nevím
Kdo vyhrožuje senátorům a poslancům, ptá se ČSSD |
Sociální demokraté budou požadovat po ministru Ivanu Langrovi, aby poslancům řekl, jaké jsou závěry policejního vyšetřování jednotlivých případů výhružek poslancům a senátorům. "Myslím, že policie měla dostatek času vše prošetřit," řekl sociální demokrat Jeroným Tejc. "Chceme vědět, kdo vyhrožuje českým poslancům a senátorům." Ministra chce požádat o odpovědi na mimořádném zasedání bezpečnostního výboru sněmovny. "Všichni poslanci, kteří přeběhli, si stěžovali na vyhrožování. Nakonec skončili s policejní ochrankou, tedy pod dozorem ministra Ivana Langera," řekl Paroubek. Policejní ochranku dostali v minulosti poslanci Melčák a Pohanka. Po událostech kolem prezidentské volby začali policisté strážit také Evžena Snítilého. |
Odchodem Wolfa ze strany se už zabývalo předsednictvo krajského výkonného výboru ČSSD na severní Moravě, kam Wolf patří. "Shodli jsme se, že nevíme o žádných rozporech uvnitř moravskoslezské ČSSD," řekl serveru TÝDEN.CZ předseda výboru Lubomír Zaorálek. Právě kvůli rozporům prý Wolf stranu opustil. "Poprvé jsme o nich slyšeli od pana Wolfa. Mrzí mě, že nám o svých problémech nic neřekl," dodal.
Zaorálek svolal na pondělí schůzi krajského výkonného výboru, na kterou přizval i Petra Wolfa. "Chtěli jsme, aby nám vysvětlil, s jakými problémy se v moravskoslezské ČSSD potýkal. Bohužel se asi nedostaví, je totiž stále nedostupný," řekl Zaorálek. Wolf skutečně nepřijde, jelikož odjel na služební cestu.
Míchání kartami
Odchod Wolfa ze strany ještě víc zamotá už tak dost složitý příběh o tom, kdo má momentálně ve sněmovně většinu. Jestli vláda, kterou ovšem potápějí odbojní poslanci ze všech koaličních stran, nebo opozice. Její problém spočívá zase v tom, že když kabinet potřebuje prosadit důležitou věc, zaloví v jejích vodách a podporu najde.
Wolfův odjezd na služební cestu s sebou přináší jednu jistotu: ve středu na mimořádné schůzi sněmovny nemohou sociální demokraté počítat s jeho hlasem při pokusu zablokovat jednání o radaru.
Foto: Karel Šanda, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.