Schůzka Topolánek - Paroubek: <span>Volby v říjnu</span>

Domácí
28. 3. 2009 12:54
Topolánek a Paroubek se sešli poprvé od pádu vlády. (Foto z roku 2006)
Topolánek a Paroubek se sešli poprvé od pádu vlády. (Foto z roku 2006)

Topolánek a Paroubek se sešli poprvé od pádu vlády. (Foto z roku 2006)Vládní krize vidí světlo na konci tunelu. Lídři dvou nejsilnějších tuzemských stran se v pátek večer sešli na uzavřeném jednání. Závěrem schůzky je shoda na termínu předčasných voleb. Konat se budou podle šéfa ČSSD v říjnu. Další detaily ze schůzky představí Paroubek na zítřejší tiskové konferenci.

Premiér Topolánek se k detailům jednání zatím vyjadřovat nehodlá. "Mohu potvrdit, že v pátek ve večerních hodinách schůzka proběhla. Mezivýsledky jednání premiér komentovat nebude," napsala v sms zprávě on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí vlády Jana Bartošová. Později ale dodala, že dohoda o předčasných volbách je, nikoli ovšem o termínu.

VŠE O PÁDU VLÁDY ČTĚTE ZDE

Paroubek naproti tomu naplánoval kvůli schůzce na nedělní dopoledne mimořádnou tiskovou konferenci, kde novináře seznámí se závěry setkání.

"Oba pánové se skutečně sešli. U jednání jsem ale přímo nebyla, vyčkejte na tiskovou konferenci," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ Blechová. S předčasnými volbami ani termínem nemají žádný problém lidovci ani komunisté. "Dohoda těchto dvou politických stran naznačuje nebezpečí velké koalice už před volbami," řekl předseda KSČM Filip. Podle něj je pro komunisty výhodnější zářijový termín voleb. Strana odmítá možnost, že by v nové vládě byl Topolánek nebo že by mohla vzniknout vláda odborníků.

V neděli si zavoláme

Václav Klaus čeká, kdo mu na Hrad přinese 101 podpis od poslanců.Další kontakt mezi Topolánkem a Paroubkem je naplánovaný na neděli, kdy spolu mají předsedové nejsilnějších stran hovořit po telefonu.

Reakce Hradu k čerstvé dohodě zatím není známá. Prezident Václav Klaus se naposledy v pátek sešel s Paroubkem a lidoveckým šéfem Jiřím Čunkem.

ČTĚTE TAKÉ: Klaus je připraven: vláda bez Langera a chystat volby

Společně narýsovali možný scénář pro další politický vývoj: hlavním krokem by měla být obměna Topolánkova kabinetu a stabilizace nové vládní sestavy. Tu má zaručit podmínka, že pověření k sestavení nového kabinetu získá jen ten, kdo na Hrad přinese minimálně 101 podpis od poslanců.  

"Pan prezident žádné prohlášení k vývoji na politické scéně nechystá. Na víkend nemá naplánované jednání s nikým ohledně nové vlády," uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.  

Odvolejte Langera a Veseckou

Ivan Langer na mušce. ČSSD bude tolerovat vládu za jeho odvolání.Paroubek řekl, že ČSSD je ochotna tolerovat Topolánkovu vládu do začátku června za předpokladu, že odejde ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a bude odvolána nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

"Padla i další jména, ale od nich jsme ochotni ustoupit," řekl Paroubek na dotaz, zda má ČSSD ještě další personální podmínky.

S Topolánkem jednal Paroubek také o ratifikaci lisabonské smlouvy Senátem a postoji vlády ke krajům.

"Chceme, aby vláda přestala útočit na kraje, například krácením dotací na sociální domovy a zdravotnictví. Přestat musí i kriminalizace hejtmanů," konstatoval Paroubek.

Vyjednávání pokračuje

Vyjednáváním o nové vládě pověřila ve čtvrtek výkonná rada ODS Topolánka, prvního místopředsedu Davida Vodrážku a šéfa poslaneckého klubu občanských demokratů Petra Tluchoře.

ČTĚTE TAKÉ: ODS stojí za Topolánkem. A pustila se do Klause

Očekává se, že o víkendu proběhnou ještě další schůzky mezi vyjednávacími týmy dvou nejsilnějších stran. Lidovecký šéf Jiří Čunek, ani zástupci komunistické strany se jich neúčastní.

Foto: Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ