Ústavní soud odložil Lisabon o týden, pohněval Paroubka
27.10.2009 17:30 Původní zpráva Aktualizováno 27.10. 18:00
Prakticky celý den projednával Ústavní soud soulad lisabonské smlouvy s českou ústavou. Verdikt vynese v úterý ráno. Soudci jednání přerušili, aby se mohli poradit. Pak ještě ale pořád bude chybět podpis prezidenta, na němž záleží dokončení ratifikace smlouvy. Jednat o smíru s Václavem Klausem teď bude Rada Evropy.
Zatímco většina politiků komentovala jednání soudu zdrženlivě, týdenní odklad pohněval předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. "Jsem rozčarován z dnešního rozhodnutí Ústavního soudu odročit jednání o ústavní stížnosti senátorů ODS a KSČM na lisabonskou smlouvu o jeden týden," rozčílil se Paroubek.
"Tuto liknavost Ústavního soudu považuji nejen s ohledem na summit Evropské rady, který proběhne 29. a 30. října a jehož tématem bude právě otázka ratifikace lisabonské smlouvy, ale především s ohledem na fakt, že Ústavní soud se tématem souladu lisabonské smlouvy s Ústavou zabývá již přes rok, za neobhajitelný průtah v rozhodování soudu," dodal šéf socialistů.
Podle předsedy ODS Mirka Topolánka se odklad moc nehodí české vládě před čtvrtečním a pátečním summitu Evropské unie. Na radě se bude kromě jiného jednat o výjimce z Listiny práv EU, kterou před svým podpisem žádá prezident Václav Klaus.
Česká vláda podle Topolánka bude nyní muset čelit tlaku nejen na summitu, ale při každém jednání v EU. "Je to celkem pochopitelné, ale na druhé straně Evropa a EU musí mít pochopení pro naše ústavní zvyklosti, naše procedury," řekl šéf ODS.
Také podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody je postup Ústavního soudu logickým krokem. "To, že soud odročil jednání, je pochopitelné, protože je zahlcen novými informacemi a musí rozhodnutí řádně odůvodnit," řekl novinářům Svoboda. Doplnil, že senátoři, kteří stížnost k soudu podali, by si zasloužili vyznamenání, pokud by ji stáhli. "Není co zkoumat, je třeba pouze ratifikovat," dodal Svoboda.
Musíme se poradit
"Musíme se poradit," řekl odpoledne po celodenním jednání předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, když oznamoval úterní termín, kdy soudci vyhlásí své rozhodnutí. Udělal tak definitivně konec spekulacím, že se Ústavní soud bude snažit rozhodnout do čtvrtka, kdy začíná v Bruselu zasedání evropské rady.
ČTĚTE TAKÉ: Jednání Ústavního soudu skončilo. Verdikt bude v úterý
Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, který na jednání Ústavního soudu zastupoval vládu, potvrdil, že Evropa netrpělivě čeká na verdikt soudu. "Není to ale nic, s čím bychom si nedokázali poradit," odpověděl na otázku, zda se české vládě bude v Bruselu dobře jednat i v nejistotě, jak ústavní soudci rozhodnou. Skutečně to není žádná komplikace, protože pan premiér tento průběh očekával," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí vlády Roman Prorok.
Zhodnoťte to z jedné vody
Füle byl u Ústavního soudu nejpřipravenějším řečníkem. Jeho závěrečná řeč přinesla podrobné protiargumenty na všechny výtky, které skupina sedmnácti senátorů sepsala do svého návrhu zpochybňujícího postavení Česka v Evropě po přijetí lisabonské smlouvy.
Skupina šestnácti senátorů z ODS a jednoho komunisty pochybuje - zjednodušeně řečeno - o suverenitě a svrchovanosti České republiky poté, co euroústava vstoupí v platnost. Přidal se k nim se svými pěti otázkami pro Ústavní soud i prezident Václav Klaus. Právě Klausův způsob, jakým do jednání soudu vstoupil, vzbudil ironii u ústavních soudců.
"Máme to chápat jako dotazník?" zeptal se předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský právního zástupce prezidenta Aleše Pejchala, když si vyslechl Klausovy dotazy. "Berte to jako argumentaci," odvětil Pejchal.
Klaus i vláda se shodnou pouze v jednom bodě: chtějí, aby Ústavní soud posoudil lisabonskou smlouvu jako celek, nejen její napadená ustanovení. "Tento návrh vláda podporuje," řekl Füle, který by tak rád zavřel dveře pro případné další návrhy na přezkum lisabonské smlouvy.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus se vyjádřil k Lisabonu: zůstane Česko svrchované?
Havel: Klaus škodí Česku
Česko je poslední zemí z evropské sedmadvacítky, která dosud lisabonskou smlouvu neratifikovala. Zatím poslední podmínkou, kterou si Václav Klaus vymínil před ratifikací, se bude ve čtvrtek a v pátek zabývat Rada Evropy. Hledá se formulace, která by rozprášila Klausovy obavy, že se na Česko chystají vrhnout potomci sudetských Němců a žádat zpět svůj majetek odcizený Benešovými dekrety.
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.