Před Úřadem vlády stávkovaly dva tisíce odborářů
09.06.2008 15:44 Aktualizováno 09.06. 19:29
V obležení několika tisícovek hlučně pískajících, bubnujících a troubících odborářů zejména ze škol se dnes odpoledne ocitla budova Strakovy akademie v Praze, v níž sídlí Úřad vlády. Odboráři sem právě v den, kdy zde zasedají ministři, přišli stejně jako v uplynulých třech týdnech demonstrovat proti vládním reformám veřejných financí.
Obviňují totiž kabinet Mirka Topolánka, že při současném růstu inflace přijal opatření, jimiž se reálně snížily platy ve školství, zdravotnictví a veřejné sféře.
ČTĚTE TAKÉ: Školy stávkují. Kolik vlastně berou učitelé?
"Školství, to je priorita, bez peněz je stále bita", stěžovali si odboráři textem na jednom z transparentů, jež třímali nad hlavou. "Investujte do vzdělávání dětí", doporučovali zase ministrům jejich kolegové na druhém konci davu, jiní svým transparentem neuměle zobrazujícím zrzavé zvířátko svírající prázdný měšec zase činili narážku na ministra školství Ondřeje Lišku.
S ním si přitom setkala jen necelá desítka nejvytrvalejších účastníků dnešní demonstrace. Liška se v době demonstrace účastnil jednání vlády, a s posledními demonstrujícími učiteli se proto setkal až po jejím skončení před budovou svého ministerstva, k níž se mezitím přesunula velká část demonstrantů.
Liška před ministerstvem utěšoval nářky z hloučku učitelských vytrvalců nad kvalitou výuky a neuspokojivou výší jejich platů. "V minulých pěti měsících jsem udělal nemálo pro to, aby se ta situace zlepšila," hájil se Liška.
"Já jsem v téhle roli pět měsíců a za těch pět měsíců se mi podařilo vyjednat bezmála pět miliard, tak možná byste si mohli přát, abych tam zůstal třeba měsíců deset, že by jich mohlo být taky deset," prohlásil Liška, který pro rozpočet na školství na letošní rok na vládě vyjednal zvýšení příjmů o půl miliardy korun a na příští rok o další čtyři miliardy korun. "Pokud to celé má mít smysl, tak v roce 2010 tenhle trend musí pokračovat. Nejen navyšování platů, ale i celkových prostředků do regionálního školství se musí dál zvyšovat, to je podle mě úplně jasný úkol," uvedl Liška.
Hlavní řečník demonstrace, předseda školských odborů František Dobšík prohlásil, že před sídlo vlády dnes přišlo s transparenty, prapory a bílými balonky demonstrovat 4500 odborářů. "Děkuji vám za vaši statečnost," uvedl Dobšík, jehož proslov obviňující vládu ze zodpovědnosti za stav školství demonstranti přerušili hlasitým skandováním: "Hanba". Bojovně si také za doprovodu hudby zaznívající z reproduktorů zazpívali píseň Za svou pravdou stát z repertoáru skupiny Spirituál kvintet.
Dnešní protest zaměřený proti situaci ve školství organizátoři z Českomoravské konfederace odborových svazů uspořádali v tentýž den, na nějž pracovníci řady mateřských, základních a středních škol vyhlásili jednodenní stávku. Školské odbory tak dávají najevo nespokojenost s platy v regionálním školství. Tvrdí totiž, že jim letos mzdy reálně poklesly.
Do jednodenní stávky pracovníků škol se zapojilo skoro 6000 škol, tedy více než polovina všech regionálních, jak tvrdí odboráři. "Práci v mateřských, základních a středních školách přerušilo více než 130 tisíc pracovníků," řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková. S učiteli Gymnázia Jana Nerudy v Praze odpoledne přišel diskutovat ministr Liška.
K TÉMATU: Stávkuje více než polovina škol v Česku
Odboráři požadovali zvýšení letošního rozpočtu regionálního školství o tři miliardy korun, prosadit se jim podařilo jen půl miliardy. Odbory také nesouhlasí s tím, že přilepšit by si měli pouze učitelé, ale školníci a hospodářští pracovníci nic navíc nezískají.
Předchozími třemi demonstracemi před Úřadem vlády odboráři protestovali zejména proti chystané reformě zdravotnictví, kterou připravuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, a proti vládou zamýšlené důchodové reformě. Protesty odborářů proti vládním reformám vyvrcholí 24. června, na kdy Českomoravská konfederace odborových svazů vyhlásila hodinovou výstražnou stávku. Přihlásila se k nim i řada dalších odborových svazů, jiné zatím svou případnou účast i její konkrétní podobu zvažují.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.