V hledáčku BIS
Proruští Českoslovenští vojáci v záloze. Armádní poradce varuje
25.11.2015 20:05
Poradce náčelníka generálního štábu Ludvík Cimburek varuje před skupinou Českoslovenští vojáci v záloze. Zástupci tohoto proruského spolku, kteří se označují za příznivce prezidenta Miloše Zemana, považují NATO za zločineckou organizaci a české politiky za nepřátele. Podle Cimburka se jejich sympatizanti dostávají do hledáčku tajných služeb. "V budoucnosti tak proto mohou mít například potíže, pokud by stáli o zaměstnání v armádě nebo u policie," řekl Cimburek.
Českoslovenští vojáci v záloze ve svých prohlášeních například uvádějí, že chtějí zabránit válce, kterou se snaží NATO rozpoutat, českou ústavu označují za "záměrně nedokonalou" nebo uvádí, že "zastupitelská pseudo-demokracie" ohrožuje svobodu a nezávislost. Na Facebooku má jejich skupina téměř 6000 příznivců.
Vystupují také proti migraci a Zemana označují za jediného politika, který se chová jako "občan ČR" a vlastenec. Na jeho podporu jeden ze členů, bývalý vojenský lékař Marek Obrtel svolává vojáky, kteří by byli ochotni v souvislosti s migrační vlnou "plnit úkoly dle zadání prezidenta republiky".
"Je trapné, že podplukovník české armády, přestože v záloze, nezná zákony země, ve které žije. Ostraha hranic je úkolem policie," poznamenal Cimburek. V případě, že policejní síly nestačí, musí podle něj vláda rozhodnout o nasazení vojáků k plnění policejních úkolů. Ti pak nosí pásku s nápisem policie, mají pravomoci jako policisté a jsou pod policejním velením.
Podle Cimburka jsou lidé, kteří se na Facebooku ke spolku přihlásí, "potenciálními adepty na spolupráci pro nepřátelské tajné služby", které na českém území působí. "Osobně nepochybuji o tom, že tomuto spolku věnuje pozornost také BIS (Bezpečnostní informační služba) a VZ (Vojenské zpravodajství)," řekl Cimburek.
Taková pozornost českých tajných služeb může mít podle něj nepříjemné následky především pro mladé lidi, kteří tíhnou k armádě. "Pokud po nějaké době zjistí, že spolek okolo podplukovníka Obrtela není nic pro ně a budou chtít vstoupit do české armády, může se jim stát, že budou mít problémy s bezpečnostní prověrkou," podotkl.
Zájemci o práci vojáka i o vstup do aktivních záloh podle něj musí podepsat čestné prohlášení, že nepodporují hnutí, které hlásá zášť proti jiné skupině obyvatel. "A čeští politici určitě jsou 'skupinou obyvatel'," poznamenal Cimburek s odkazem na úvodní webovou stránku spolku, na které se uvádí, že "nepřátelé nejsou ruští vojáci, ale naši politici". Například jeden ze členů spolku, bývalý voják Martin Holkup a "velitel" jedné z části spolku v České televizi řekl, že pokud je vláda donutí válčit pod vlajkou NATO, bude se nejprve "střílet ve Strakově akademii a v Parlamentu".
"Vše by mohlo být úsměvné, ale jen do okamžiku, až někoho z mladších příznivců spolku přestanou bavit branné dny v přírodě, tlachání přes Facebook, rozhodne se vzít věci do svých rukou a provede něco, na co se bude vztahovat trestní zákoník," dodal Cimburek, který je velitel roty aktivních záloh 601. skupiny speciálních sil z Prostějova a náčelníku generálního štábu Josefu Bečvářovi radí především v otázce aktivních záloh.
Zástupci Československých vojáků v záloze se například účastnili 17. listopadu demonstrace na podporu Zemana. Z akce odcházeli vojenským krokem seřazeni do dvojstupu za českou vlajkou. Jejich kritici v této souvislosti poukázali na podobnost s fašistickými a nacistickými polovojenskými jednotkami z Itálie nebo Německa 20. a 30. let minulého století.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, jak Hrad vnímá podporu Zemanovi od této skupiny řekl, že prezident nechce nikomu upírat právo účastnit se demonstrací, i pokud s jeho názorem nesouhlasí. Zdůraznil, že Zeman je pro členství Česka v NATO a v EU. K nabídce spolku na hlídání hranic proti migraci Ovčáček řekl, že bezpečnost země je záležitostí policie a armády a každý se v případě zájmu může přihlásit do oficiálních armádních záloh.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.