Protidrogová centrála chce zákaz látky GBL, v těle se mění na tekutou extázi
02.08.2024 16:33
Národní protidrogová centrála (NPC) navrhuje zákaz používání chemikálie γ-Butyrolakton (GBL), která je obsažena v některých čistidlech na podlahy nebo rozpouštědlech. V lidském těle se mění na už zakázanou látku GHB, takzvanou tekutou extázi, která loni hrála v Praze roli při úmrtí nejméně čtyři lidí. Na zákazu je shoda s celní správou a ministerstvem zdravotnictví, které seznam v nařízení vlády spravuje, uvedla dnes centrála v tiskové zprávě.
Látka, jejíž zákaz navrhuje, slouží k výrobě zakázané GHB a zneužívá se podle policie i přímo bez dalších úprav. S extází ve formě tabletek má podle policie společné jen neoficiální označení. "Může však mít podobné účinky a bývá zneužívána jako taneční droga v prostředí diskoték a klubů," píše se v tiskové zprávě. Využívá se také k zlepšení sexuálního zážitku, což podle NPC zejména v kombinaci s jinými drogami může vést k předávkování.
"V menších dávkách vyvolává GHB/GBL pocit euforie a pohody, při vyšším množství je účinek sedativní, může dojít k utlumení dechu i zpomalení krevního oběhu, ospalosti až bezvědomí, zhoršuje se koordinace, dochází ke ztrátě zábran, zmatenosti a amnézii," uvedla NPC.
Používá se podle NPC také jako jako takzvaná "predátorská droga", kterou pachatel bez vědomí přidá do pití své budoucí oběti. "Pro pseudo-steroidní účinky ji podle NPC vyhledávají zájemci o podpůrné prostředky ve sportu," doplnila centrála. Užívání těchto látek podle ní narůstá. Pravidelné braní může podle policistů vést ke zhoršení duševního, fyzického a sexuálního zdraví, zhoršuje výkon, narušuje spánek a může poškodit funkci jater.
V Evropě se zneužívání látek GHB a GBL objevuje v posledních 20 letech. Například v Norsku byla v roce 2017 více než desetina všech hospitalizací kvůli intoxikaci po požití těchto látek.
1