Brnem pochodovaly stovky pravicových extremistů
01.05.2009 14:30 Původní zpráva Aktualizováno 01.05. 21:05
Pravicoví extremisté si na Prvního máje rezervovali Brno pro sebe. Ve třináct hodin se radikálové sešli na náměstí Svobody, dlouze řečnili a prošli se městem. Po čtyřech hodinách kritizování policie, vlády a současného režimu rozhodli, že je nejvyšší čas se rozejít.
V centru Brna se sešlo asi pět set radikálů. Policie ale počítala s tím, že jich bude jednou tolik.
ČTĚTE TAKÉ: Soud povolil extremistům i třetí pochod Ústím
Extremisté v Ústí měli právo demonstrovat, řekl soud
Samotná demonstrace začala se zpožděním zhruba tři čtvrtě hodiny, neboť náměstí bylo přístupné jen ze dvou stran a účastníci museli při vstupu projít velmi důkladnou osobní prohlídkou. Policisté je nahrávali na videokameru a kontrolovali totožnost. Zabavili několik zbraní, třeba dřevěnou paličku, paralyzér nebo boxer. Pět osob bylo kvůli držení zbraně policií zadrženo.
Další tři pak policisté odvedli kvůli podezřelým nápisům a motivům na oblečení. Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda se nedopustili trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Muži jsou v policejních celách. On-line deníku TÝDEN.CZ to potvrdila jihomoravská policejní mluvčí Andera Procházková. "Podezřelé motivy" na oblečení měla i řada dalších. Ti si je ale přelepili černou páskou.
ČTĚTE TAKÉ: Stovky lidí v Ústí přišly na koncert proti neonacistům
Pochod neonacistů: posily z Německa, doprava se zastaví
Extremisté v Ústí: trasu pochodu nikdo nezná
Nad hlavami radikálů vlály vlajky, na náměstí hrála hudba. Před pochodem promluvil šéf Dělnické strany Tomáš Vandas. Napadl osobní prohlídky, které policie dělala při vstupu na náměstí. Současný režim proto označil za mnohem horší než komunistický. Odměněn byl potleskem.
"Na demonstracích KSČM a ODS podobná opatření nejsou, jde o zásah do svobody shromažďování," komentoval to pro TÝDEN.CZ advokát Dělnické strany Kolja Kubíček. "Pokud by policisté nedělali Dělnické straně reklamu, neměla by důvod podobné akce pořádat. To samé platí o médiích," dodal Kubíček. Na místě byla i jeho kolegyně Klára Slámová, která dohlížela na legálnost "vstupních" prohlídek.
Nejste vítáni
Dění v centru Brna přihlížel i odstupující ministr školství Ondřej Liška. Ten se svými přáteli spustil z druhého patra budovy Národního památkového ústavu transparent s nápisem Neonacisté, v Brně nejste vítáni. "Je nehorázné, že se ti šmejdi tady v Brně mohou scházet. Jde o lidi, kteří explicitně chtějí násilím převzít moc ve státě," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Liška.
Demonstrace se nelíbila ani zhruba stovce Romů. Ti si na průvod počkali v ulici Cejl. Policie se je snažila od davu radikálů oddělit, Romové jim ale utekli. Policejní jednotka je dohnala v Bratislavské ulici, k průvodu se tedy nedostali.
ČTĚTE TAKÉ: Brno se chystá na pochod holých lebek
Další odpůrci neonacistického hnutí rozsypali u autobusového nádraží tisíce lístečků s židovskou hvězdou a přeškrtnutým hákovým křížem. Pravicoví extremisté se nesetkali s pochopením ani u spousty obyvatel Brna, kteří se snažili z oken průvod vypískat.
Na poklidný průběh demonstrace dohlížely stovky policistů a strážníků včetně těžkooděnců. K dispozici měli vodní děla i vrtulník. Po ukončení akce zůstal v ulicích antikonfliktní tým, který dohlíží na to, aby radikálové dorazili na nádraží a aby se neshromažďovali v ulicích.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.