Policie znovu žádá trest pro autora rasistického webu
09.11.2009 08:00 Původní zpráva
Autor rasistických internetových stránek chceteje.cz Miroslav Knapovský možná půjde před soud. Policisté poslali státnímu zástupci návrh na jeho obžalobu. Xenofobní web, na němž líčí imigranty jako šiřitele nakažlivých nemocí či kriminálníky, však bude fungovat dál.
Obvinění si Miroslav Knapovský, který provozuje internetové stránky namířené proti imigrantům, nevyslechne od policistů poprvé. Už letos v lednu jej obvinili ze spáchání trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Dozorující státní zástupce však tehdy vyšetřovatelům vrátil spis k dopracování.
ČTĚTE VÍCE: Policie obvinila autora rasistických stránek
Nyní zkoušejí kriminalisté štěstí podruhé. "Vyšetřování bylo ukončeno, návrh na podání obžaloby jsme odeslali na státní zastupitelství," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.
Trestní oznámení na xenofobní webové stránky chceteje.cz podal loni v květnu předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Někdejšímu předsedovi Vlastenecké fronty a kandidátovi Národní strany ve volbách hrozí za provozování stránek dva roky za mřížemi.
Nesmazatelné stránky
Policisté sice zvedli šance, že Knapovský usedne na lavici obžalovaných, hlavní problém se jim ale vyřešit nepodařilo. Xenofobní stránky totiž fungují nerušeně dál. Při zadání adresy do internetového vyhledávače se tak na monitoru objeví urážky adresované cizincům. "Jméno: Umar Mohamed, zdravotní stav: žloutenka typu B, mírná porucha sluchu z poslechu řevu imáma," píše se v úvodním medailonu.
ČTĚTE TAKÉ: Český plán pro EU: blokování telefonů i webů
Stránky se sporným obsahem přitom mohou policisté vypnout. "Můžeme stránky zablokovat podle zákona o policii," tvrdí Pavla Kopecká z Policejního prezidia. Jenže v případě webu, který provozuje Knapovský, je to složitější.
Knapovský totiž používá osvědčenou fintu extremistů. Ti si zpravidla registrují stránky ve Spojených státech, kde české úřady nemohou obsah webových příspěvků korigovat. Daří se jim tak texty, v nichž například popírají holocaust nebo haní Židy, ochránit před cenzurou.
Ačkoli má internetová adresa "chceteje" českou koncovku cz, server ve skutečnosti hostuje ve Spojených státech. "Zdrojový počítač je v americkém Texasu," řekl státní zástupce Radim Faltus, který vyšetřování dozoruje. "Nemůžeme dělat nic."
Stejný problém řešili policisté i v případě internetového časopisu Poslední generace, kde extremista Erik Sedláček propagoval nenávist k Židům. Soud muže již potrestal - vyvázl s podmínkou - stránky časopisu však fungují dál.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.