Ombudsmanka
Šabatová žádá vládu, aby se vložila do odpadních vod
13.12.2015 10:01
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá vládu, aby nařídila obcím a městům, aby kvalitněji čistily odpadní vodu proudící z čistíren odpadních vod do řek. Podle ombudsmanky k tomu nejsou nutné větší investice, protože čistírny mohou zvýšit svůj výkon. Technicky s tím problém není, je jen nutné zpřísnit předpisy tak, aby nařídily vypouštění čistější vody z čistíren, řekla ochránkyně. O svém návrhu bude jednat v pondělí na zasedání vlády v Praze.
Šabatová zdůraznila, že kvalita vody v tocích se zhoršuje. Domnívá se, že za to mohou nedostatečně přísné předpisy. Stejný názor na věc ale nemá Petr Hlavínek ze stavební fakulty Vysokého učení technického v Brně, který se zabývá právě stavbou čistíren odpadních vod. Podle něj jsou limity stanoveny správně a stačí je jen dodržovat. Upozornil na to, že v této oblasti se předpisy měnily v ČR velmi často, což přinášelo jen zmatek.
Jinak to ale vidí Šabatová. "Čistírny totiž bez problémů dokážou vodu čistit mnohem lépe, ale legislativa jim stanovuje benevolentní limity na vypouštěné znečišťující látky. V řadě případů byly provozovatelům limity dokonce sníženy oproti původním povolením," uvedla ochránkyně. Výsledkem toho podle ní je, že čistírny nepracují na plný výkon, přičemž úřady jim kvalitnější čištění vody nemohou nařídit.
Limity stanovuje nařízení vlády z roku 2003 o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových a odpadních vod, které v příloze uvádí číselné hodnoty pro jednotlivé znečišťující látky včetně fosforu. Pro vodoprávní úřady je nařízení závazné a podle něj stanovují provozovatelům emisní limity, aniž by mohly brát v plném rozsahu v úvahu potenciál a technologii čistíren. Pokud tedy provozovatel sám dobrovolně neprojeví snahu o plné využití čistírny a nenavrhne přísnější limity, vodoprávní úřad ho k tomu nemůže donutit.
Příkladem může být podle Šabatové čistírna odpadních vod Veverská Bítýška na Brněnsku, která by mohla, jestliže jí budou v řízení povoleny benevolentnější limity, do Svratky v budoucnu vypouštět vodu s vysokou koncentrací fosforu. Ten má za následek přemnožení sinic v Brněnské přehradě, které pak musí státní podnik Povodí Moravy odstraňovat. Čistírna přitom může i bez zvýšených investic čistit mnohem lépe. S obdobným problémem se potýká například i Vranovská přehrada na Znojemsku.
"Je nesmyslné mít kvalitní čistírny odpadních vod, ale kvůli právnímu předpisu je nevyužívat naplno a jen přihlížet, jak se voda v řekách a nádržích zhoršuje," uvedla Šabatová. Proto se obrátila na vládu s doporučením, aby vypustila číselné hodnoty koncentrací znečišťujících látek z nařízení a zpřesnila popis nejlepších dostupných technologií čistíren. Vodoprávní úřady by pak mohly nařídit provozovatelům, aby plně využívali potenciál čistíren a vypouštěli do vodních toků méně znečišťujících látek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.