Soud: <span>Šéf kriminalistů</span> byl v seznamech StB neoprávněně
Domácí
28. 4. 2009 21:23Hlaváček čeká od ministra Langera omluvu.
Hlaváček, který nařčení ze spolupráce s kontrarozvědkou od začátku odmítal, nyní čeká na omluvu ministra vnitra v demisi Ivana Langra (ODS), v opačném případě bude požadovat satisfakci. O tom, že by se vrátil k policii nebo vyžadoval ušlou mzdu, prý neuvažuje.
Hlaváček musel kvůli údajné spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou, která byla složkou komunistické Státní bezpečností (StB), odejít před dvěma lety z funkce. Už loni soud rozhodl, že byl v seznamech StB evidován neoprávněně, vrchní soud nyní tento verdikt potvrdil.
Na to, že si komunistická VKR v roce 1969 Hlaváčka vedla jako informátora, se přišlo, když ministr Ivan Langer nechal prověřit stovky policejních důstojníků. Ředitel prestižního vědeckého pracoviště přitom měl dvě čistá lustrační osvědčení. Poté, co Hlaváček zjistil, že je veden jako spolupracovník VKR, zažaloval ministerstvo vnitra a spor vyhrál.
"Několik dní vyčkám, ale očekávám, že se mi pan ministr Langer omluví," řekl Hlaváček. Pokud se omluvy nedočká, bude expolicista požadovat satisfakci. "Nelze beztrestně někomu zničit pověst a pošpinit ho před veřejností," uvedl Hlaváček.
ČTĚTE TAKÉ: Langer dřív proti estébákům brojil, teď mu nevadí
Nové důkazy: náměstek inspekce donášel StB
"Respektujeme rozhodnutí soudu, ale dokud nebudeme mít vyjádření v ruce, nebudeme věc nijak komentovat," řekla mluvčí ministerstva Jana Malíková.
Teoreticky by se Hlaváček mohl vrátit k policii, protože nyní neplatná evidence byla důvodem jeho odchodu. Policie by mu musela také nahradit ušlou mzdu za neoprávněnou výpověď. Bývalý kriminalista ale zatím o ničem takovém neuvažuje. "Jsem spokojený důchodce a mám jiné zájmy," prohlásil Hlaváček.
Foto: Robert Zlatohlávek
Autor: ČTK