Starostové bojují proti <span>znevýhodnění menších obcí</span>

Domácí
26. 5. 2009 13:30
Starostové vytáhli do boje proti diskriminaci menších obcí.
Starostové vytáhli do boje proti diskriminaci menších obcí.

Starostové vytáhli do boje proti diskriminaci menších obcí.Starostové, kteří nejsou spokojeni se systémem přerozdělování daní městům a obcím, požadují jeho změnu. Nelíbí se jim, že malé obce dostávají při přerozdělování daní výrazně méně peněz na jednoho obyvatele než velká města nad 100 tisíc obyvatel.

Novinářům to dnes řekli zástupci Sdružení místních samospráv, kteří zpracovali návrh nového financování měst a obcí. Zároveň organizují protest, při kterém zhruba tisíc obcí v Česku u svého vjezdu od rána vyvěšuje cedule s nápisem "Daňově diskriminovaná obec".

Podle informací Sdružení místních samospráv si města a obce v Česku ročně z daní rozdělí 116 miliard korun. Z toho 49 procent dostávají Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, v nichž žije pětina obyvatel Česka. Návrh sdružení na nový způsob financování samospráv chce posílit rozpočty všech měst a obcí do 100 tisíc obyvatel o téměř 21 miliard korun. Změna snížila příjmy asi 200 obcím, vydělalo by na ní přes šest tisíc sídel.

Návrh starostů na řešení situace by zásadně vzal peníze velkým městům.Obyvatel velkého města dostává podle Sdružení místních samospráv až 4,5krát více než lidé ze zbytku Česka. Sdružení požaduje, aby se tento rozdíl pohyboval mezi dvoj- až dvouapůlnásobkem. Zatímco nyní na Pražana podle sdružení připadá 30 tisíc korun, po změně by to bylo asi 17 tisíc korun.

Návrh sdružení by pro největší česká města znamenal značné výpadky příjmů, Praha by například přišla asi o 15 miliard korun ročně. "Jsme proto ochotni přistoupit na určitý kompromis, aby byl přechod postupný," řekl starosta Suché Lozi Petr Gazdík. Dodal však, že se situace musí neprodleně řešit, protože kvůli ekonomické krizi malé obce přicházejí o značné příjmy.

Ministerstvo už připravuje zákon 

Ministerstvo podle mluvčího Jakuba Haase připravuje nový zákon o rozpočtovém určení daní, který vytvořila komise odborníků. "Má platit od ledna 2010, ale není politická vůle. Nikdo neviděl ani věcný záměr. Ministerstvo nám řeklo 'tak ho připravte a my vám ho budeme připomínkovat'," uvedl Polčák.

ČTĚTE TAKÉ: Obce chtějí více peněz, stěžovat si budou ve Štrasburku
                        Peníze jdou jen do velkých měst, bouří se starostové

Zároveň ministerstvo doporučuje, aby se největší sídla s městečky a obcemi mezi sebou dohodla, což podle Polčáka není možné. Sdružení místních samospráv je pro ministerstva stejným připomínkovým místem jako Svaz měst a obcí, který má podle Petruse zhruba dvojnásobek členů.

Foto: Karel Šanda a archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ