Stoletý kurýr
Cikánské triky se už sto let nemění
02.08.2013 13:30
2. až 6. srpen 1913: Požádat o drobnou službu a mezitím osloveného nelítostně okrást, tak pracovali cikánští lapkové již před sto lety, jak dokazují dobové Národní listy.
2. srpen: Policie pátrá po strašidle
Zprávy o výskytu strašidel nebrala před sto lety na lehkou váhu ani policie. Alespoň dle zprávy sobotní Národní politiky ze 2. srpna 1913.
"Tajemná událost zaměstnává již několik dní plzeňskou policii. V Ivanově domě vedle nového mostu z Jungmannovy třídy totiž straší. Dům ten, stojící v zahradě, se právě bourá, aby ustoupil novému hotelu, a tu v noci, dle očitých svědků, zjevuje se v domě strašidlo. Svědkové tvrdí, že spatřili v domě kmitati se světlo, brzy ve sklepě, brzy zase v patrech domu. Policie po několik nocí za přítomnosti mnoha zvědavců opuštěný dům prohledává, prozatím však bez výsledku. Na dopadení strašidla je obecenstvo plně zvědavo."
3. srpen: Český pivař je případ pro "znalce duší"
Českou veřejnost znervózňovaly fámy o chystaném zdražování piva. Redaktor Národních listů se v nedělním vydání novin ze 3. srpna pozastavil nad národní mentalitou a přemítal, proč lidé přijímají s pokorou zvyšování cen základních potravin, avšak zdražení piva vždy vyvolává bouřlivé reakce.
"Jak vlastně vysvětliti, že zdražení piva hladinu veřejného zájmu mnohem více rozviřuje nežli zdražení masa, mouky, doutníků, chleba, jehož jsme byli postiženými svědky za posledních let?" Novinář ale na komplikovanou sociologickou otázku nedovedl odpovědět a navrhoval, aby se tímto jevem zaobírali odborníci, konkrétně "znalci tak zvané duše davu".
4. srpen: Noční život u Vltavy
Dvě dramatické události na pražské Vltavě v oblasti Františku zaznamenal deník Národní listy ze 4. srpna 1913.
"Včera v časných ranních hodinách byl na Františku zadržen František Šmídrkal, který po probdělé noci z bujnosti střílel z revolveru do Vltavy."
"Vzrušující případ stal se dnes po druhé hodině v noci na Vltavském pobřeží v Petrské čtvrti. V tu dobu přišli k Vltavě milenci, a sice 20letý úředník Jan Kocmich z Novomlýnské ulice č. 4 a 16letá Růžena Matěchova ze Žižkova č. 1237. Procházeli se na pobřeží, blíže mostu Františka Josefa, a milenec svázal obou nohy kapesníkem, načež obejmuvše se, skočili milenci do Vltavy. Šťastnou náhodou byl počin milenců zpozorován několika chodci a oba tonoucí byli zachráněni."
5. srpen: Střelba na ruských hranicích
Z despotického Ruska se před sto lety utíkalo jen těžko. Kdo neměl cestovní pas, toho ruští pohraničníci nemilosrdně zlikvidovali.
"Ruská pohraniční stráž v Chotyni střílela na venkovany, kteří neměli pasů, a přesto pokoušeli se překročiti hranice do Rakousko-Uherska. Tři z venkovanů byli smrtelně zraněni a tři utonuli v Lomnici, chtějíce dostati se přes řeku na druhou stranu a přes hranice," uvedla Národní politika z 5. srpna 1913.
6. srpen: Cikánky žádaly vodu, odnesly si peníze
Cikánské triky se nemění minimálně sto let. Případ, který popsaly Národní listy ze 6. srpna 1913 by se mohl klidně odehrát i 6. srpna 2013. Rozdíl by tu ale přece byl, před stoletím se policii podařilo zloděje velmi rychle polapit.
"V tyto dni přišly k domkáři Josefu Vodrážkovi v Nesuchýni (okres Rakovník) dvě cikánky a žádali jej o vodu k pití. Vodrážka vyhověl jejich žádosti a odešel k blízké studni nabrati vody. V jeho nepřítomnosti prohledaly cikánky ve světnici visící jeho kabát, ukradly 40 korun a prchly. Vodrážka oznámil krádež četnictvu v Mutějovicích. Tamní strážmistr brzy nato obě cikánky v lese blíže Krupé zatkl, avšak ukradené peníze u nich nenalezl. Cikánky, v kterých zjištěny byly Marie Růžičková a Vincencie Janečková, tvrdily, že ukradené peníze předaly cikánu Čeňku Růžičkovi, který je ukryl do koňského chomoutu."
Pro srovnání. Čtyřicet korun činil v roce 1913 měsíční plat nekvalifikovaného dělníka v Praze.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.