Středočeši neplatí poplatky. Místo nich podepisují smlouvy
06.01.2009 09:00 Původní zpráva
Sociální demokracie "zrušila" ve Středočeském kraji s velkou slávou poplatky. V pěti hejtmanských nemocnicích je místo pacientů platí krajský úřad v čele s hejtmanem Davidem Rathem. Má to jeden háček: aby kraj mohl za lidi poplatky platit, musí pacienti podepsat darovací smlouvu. A z ní vyplývá povinnost platit i darovací daň.
Od 1. ledna nemusí pacienti platit poplatky v nemocnicích v Kladně, Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově. Znamená to, že nemusí hradit ze svého 30 korun za ošetření u lékaře, 60 korun za každý den hospitalizace ani 90 korun za návštěvu pohotovosti. Tato povinnost rozhodnutím hejtmana Davida Ratha připadla Středočeskému kraji. Jeho zastupitelstvo tento krok schválilo 15. prosince loňského roku.
K TÉMATU: Platby u lékaře přinesly sedm miliard a volební debakl
Podmínkou pro to, aby poplatky za pacienty hradil kraj, je však uzavření takzvané darovací smlouvy. "Měla by být sepsána s každým pacientem zvlášť," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ právník Jakub Uher.
V kladenské nemocnici se výdej darovacích smluv už naplno rozjel. "Nevím, kolik jsme jich dodneška vydali, ale necháváme je podepisovat pouze na vyžádání pacienta a zatím s nimi nemáme žádné problémy," řekla jedna ze zaměstnankyň. Hejtman David Rath navíc přiznal, že podepisování smluv zvyšuje "papírování".
"V prvních dnech nového roku zdržovalo sepisování smluv například zaměstnance mladoboleslavské nemocnice," uvedl pro ČT24. "Musel jsem napsat ředitelům nemocnic dopis, ve kterém je žádám, aby smlouvy nevydávali všem pacientům, ale jen těm, kteří si o ně řeknou," dodal.
Jste dlouho nemocní? Plaťte!
Na pacienty, kteří podepíšou s nemocnicí darovací smlouvu, čeká nemilá povinnost podat daňové přiznání a uhradit darovací daň. "To však naštěstí připadá v úvahu jen v případě dlouhé hospitalizace, protože darovací daň se odvádí pouze u darů dražších než tři tisíce korun," upozornil právník Uher. Placení daně se tedy nevyhnou pouze dlouhodobě nemocní lidé upoutaní na nemocniční lůžko.
V nemocnicích Středočeského kraje stále stojí automaty na poplatky. Pacienti, kteří je chtějí platit ze své kapsy, v tom tedy mohou pokračovat. "V takovém případě jim samozřejmě žádné placení daně nehrozí," zdůraznil Uher.
"Nechci, aby za mě platil kraj"
Na internetovém komunikačním serveru Facebook se už objevila skupina s názvem "Nechci, aby za mě kraj platil poplatky u lékaře". Skupina má v současné době téměř 2500 členů. Příznivci poplatků obhajují placení v nemocnicích na svém fóru. "Nezaplatíme to na místě, tak to půjde z našich daní... kdy konečně lidi pochopí, že "platba poplatků krajem" jde jen z naší "druhé" kapsy?," napsal například jeden z nich.
Poplatek na lepší jídlo? Ani omylem
Řada lidí má dodnes zmatek v tom, k čemu takzvané regulační poplatky slouží. "Jde o poplatek, který má regulovat výdaje ve zdravotnictví," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ právník Ondřej Dostál. Podle něj jde o to, aby pacienti využívali zdravotnických služeb méně a tím se šetřilo. "Šedesátikorunový poplatek za hospitalizaci rozhodně není určený na lepší oběd v nemocnici nebo něco podobného," upřesnil.
Od února letošního roku chtějí zrušit poplatky pro pacienty také ostatní kraje, kde vládnou sociální demokraté. Pokud projde plán ČSSD, bude se týkat 68 krajských nemocnic. Sněmovna schválila zrušení všech poplatků. To však neznamená, že bude od poplatků osvobozeno celé Česko. Čeká se totiž, jak rozhodne Senát.
ČTĚTE TAKÉ: Julínkovo ministerstvo hrozí krajům kvůli poplatkům
Nové poplatky: limit tři tisíce pro děti i pro důchodce
Ilustrační foto: Jan Zatorský
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.