Žáčkův ústav se musí vystěhovat. Nikdo ale nebalí
13.12.2009 16:30 Původní zpráva
Už za čtrnáct dní musí archiv bezpečnostních složek vyklidit prostory v pražských Kobylisích. Jenže nikdo se na velké stěhování z Prahy do Svojšic nechystá. Pokud ministerstvo vnitra neustoupí a nevezme výpověď archivářům, zpět, hrozí podle šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka kolaps.
Výpovědní lhůta archivářům běží již od listopadu. Zatím ale krabice na stěhování shánět nezačali. Přesouvat se totiž nikam nehodlají. "Nepřipadá to v úvahu," odmítá rezolutně Žáček. "Nemáme na stěhování finance ani čas. Navíc není kam spisy převézt, prostory za Prahou nejsou vybaveny na to, aby tam bylo možné skladovat čtyři a půl kilometru archiválií," ředitel, pod jehož ústav archiv spadá.
ČTĚTE TAKÉ: Komunisté proti Žáčkovu ústavu: vadí jim údaje agentů
Z webu ústavu zmizely fotky estébáků
Převoz spisů ale není zdaleka jediný problém, na němž stěhování vázne. Ani pracovníkům archivu se totiž na přesun do Svojšic nezamlouvá. "Zaměstnanci nejsou ochotní dojíždět za Prahu, spousta z nich by odešla," přidává se k Žáčkovi šéf archivu Ladislav Bukovszky.
Čekání na smilování
Ministerští úředníci, kteří výpověď z nájmu na adresu archivu zaslali, však zatím na argumenty vedení neslyší. A pokud se nepřimluví premiér Jan Fischer, jemuž Žáček poslal dopis s prosbou o pomoc, mohly by zůstat začátkem ledna dveře archivu zavřené.
Podle Žáčka hrozí, že se jeho podřízení nedostanou do práce. "Rozvědka by třeba mohla objekt zapečetit, to by ovšem znamenalo jistý kolaps," varuje. Na práci archivářů je totiž závislá řada státních institucí, například Národní bezpečnostní úřad, jemuž archiváři dávají podklady k bezpečnostním prověrkám. Smůlu by měli i badatelé, kteří by se nedostali ke spisům z útrob budovy. "Ten, kdo podepsal výpověď, si takového scénáře musel být vědom."
Když stěhovat, tak dvakrát
Archiv je nyní umístěn v budově ministerstva vnitra v pražských Kobylisích. Ve stejném objektu sídlí i civilní rozvědka, která chce mít kvůli bezpečnosti celou budovu jenom pro sebe. Kvůli požadavkům civilní rozvědky začalo ministerstvo s archivem o přesunu jednat. A po půl roce schůzování mu nájemní smlouvu nečekaně vypovědělo.
Archiváři přitom stěhování neodmítali. Během příštího roku se měli přestěhovat do jiného sídla v Praze. Jenže úředníci je s výpovědí předešli. "Není efektivní dokolečka převážet materiály," podotýká Bukovszky.
Ministerstvo vnitra má pro svůj postup vysvětlení. "Musíme sledovat bezpečnostní požadavky kladené na režim objektu, kde archiv momentálně sídlí," komentoval mluvčí vnitra Vladimír Řepka.
Foto: Jan Schejbal, Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.