Za brutální vraždu kolegyně stráví 15 let ve vězení
20.05.2008 11:23 Aktualizováno 20.05. 13:24
Petr Hanuš půjde za brutální vraždu své bývalé kolegyně Michaely Maličké s konečnou platností do vězení na 14 let a osm měsíců. Rozhodl o tom v úterý odvolací pražský vrchní soud.
Zmírnil tak dubnový verdikt Městského soudu v Praze, který mu vyměřil patnáctiletý trest. Proti rozsudku se tehdy kromě Hanuše odvolal také státní zástupce, který pro muže požadoval výjimečný dvacetiletý trest.
Případ vzbudil pozornost veřejnosti proto, že dvaatřicetiletý muž v předchozích dvou letech svoji o dva roky starší kolegyni obtěžoval a často jí vyhrožoval, kvůli čemuž byl také dříve odsouzen.
S výší trestu není spokojena ani jedna strana
Právě dřívější odsouzení bylo jediným důvodem, proč odvolací soud zkrátil dobu Hanušova pobytu ve vězení. Jeho souhrnný trest totiž nemůže přesáhnout 15 let.
"Uložili jsme trest při samé horní hranici trestní sazby," prohlásila předsedkyně senátu Jaroslava Maternová. Podle ní zabil Hanuš Maličkou surovým způsobem, čin si předem promyslel a připravil si i vražedný nástroj. Navíc ji předtím dva roky psychicky deptal. Maternová však uvedla, že vražda nebyla spáchána obzvlášť trýznivým způsobem. Nevyhověla proto návrhu státního zástupce uložit muži výjimečný trest.
S verdiktem není spokojen ani odsouzený ani rodiče zavražděné ženy. "Lidsky lze rozsudek hodnotit pouze jako velmi omezený," řekl novinářům právní zástupce Maličkých Jiří Matzner s tím, že žádný trest ženě život nevrátí. "Rodinní příslušníci budou samozřejmě zklamáni, protože už patnáctiletý trest považovali za nepřiměřeně nízký," dodal. Hanuš se zase podle svého obhájce Bena Jeřábka cítí poškozen výrokem soudu o své vysoké nebezpečnosti a tvrdí, že jednal v afektu. Jeřábek uvedl, že jeho klient zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.
Hanuš zabil svou bývalou spolupracovnici v noci ze 16. na 17. července loňského roku v pražských Malešicích. Ubil ji větví podobnou baseballové pálce, kterou si podle soudu připravil již během dne. Maličkou několikrát udeřil a způsobil jí značná poranění na hlavě, krku a ramenou. Žena po několika minutách zemřela na pohmožděniny mozku. Poté ji Hanuš prohledal, zda u sebe nemá nějaké jím psané dopisy, a nechal ji ležet před domem v Limuzské ulici v Praze 10. Tam ji později našla matka.
Vraždě předcházelo pronásledování
Hanuš, vlastním jménem Drápal, začal pracovat v roce 2005 na pražském letišti. Jeho kolegyně mu chtěla pomoci, aby zapadl do kolektivu, a pozvala ho na výlet a na večeři s kolegy. Od té doby ji muž, který to pochopil jako navazování milostného vztahu, začal pronásledovat. Nejdříve jí telefonoval, psal sms zprávy a dopisy, později ji veřejně urážel a vyhrožoval smrtí a znásilněním. Podle Matznera žena prožila hrozné dva roky života, kdy byla deptána a neustále se bála.
Maličká se nejdříve obrátila na zaměstnavatele, který tehdy ještě Drápalovi neprodloužil pracovní smlouvu. Ten se však několikrát snažil do zaměstnání opět přihlásit, změnil si kvůli tomu i příjmení. Zvažoval také podání žaloby na ČSA kvůli diskriminaci.
Žena několikrát kontaktovala linku bezpečí a zašla i na policii. Hanuš však neustal ani poté, co byl v listopadu 2006 odsouzen ke 200 hodinám veřejných prací za nebezpečné vyhrožování. Trest nevykonal, a proto měl jít na 125 dní do vězení. Bývalou kolegyni ale zabil dřív, než do něj nastoupil. Podle soudu ho k tomu vedla mimořádně zavrženíhodná pohnutka - pomsta.
Hanuš v úterý několikrát u soudu zopakoval, že svého činu lituje. "Vím, že jsem vrah, a vím, co jsem udělal," prohlásil s tím, že vraždu Maličké neplánoval, přestože cítil zlost a křivdu. Soud ale jeho tvrzení neuvěřil. "Pokud něčeho lituje, pak především sám sebe," řekla Maternová.
Nebezpečné pronásledování, takzvaný stalking, by se mohlo v Česku v budoucnu stát samostatným trestným činem. Vládě to chce doporučit její rada pro rovné příležitosti žen a mužů. Nebezpečné pronásledování je trestné již v několika zemích EU, potýkají se s ním například oběti domácího násilí po rozchodu s násilnickým partnerem či partnerkou. Podle vrchního soudu končí dvě procenta pronásledování vraždou.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.