Test televize Barrandov
Zákaz alkoholu na schůzi? Senátoři si popíjení obhájí
21.06.2014 18:45 Reportáž
Zatímco poslanci už ve sněmovně kvůli zákazu prodeje alkoholu mohou pít pouze tajně, v Senátu se nalévá vesele dál. A nejspíš se na tom nic nezmění. Senátoři totiž o takzvaný suchý zákon nestojí. Hájí se hlavně tím, že jsou důstojným orgánem a mají na rozdíl od poslanců rozum. Zvoleni mohou být až od 40 let věku.
Pivo po obědě, sklenka červeného vína na tlak nebo snad štamprlička něčeho ostřejšího? Na řadě pracovišť je to nepřijatelné. V Senátu to ale není problém. A jak to tak vypadá, tak inspiraci v Poslanecké sněmovně, kde je prodej alkoholu od března zakázán, asi senátoři hledat nebudou.
"Senát s alkoholem žádný problém nemá, takže se domnívám, že není potřeba dělat jakékoli restrikce," prohlásila pro televizi Barrandov místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková (ČSSD). Už samotnou debatu na téma alkoholu na půdě Senátu žena z jeho vedení odmítá. "Já jsem abstinent a alkoholiky nesnáším, ale skutečně si nemyslím, že je důstojné, aby parlamentní komory se zabývaly těmito věcmi," ohrazuje se politička z ČSSD.
Dechovou zkouškou pomocí elektronického alkoholtesteru pro televizi Barrandov místopředsedkyně horní komory absolvovala v průběhu jednání ochotně. Nenadýchala nic.
Nulu ukázal přístroj i letitému senátorovi za ODS Jaroslavu Kuberovi, a to i přesto, že si prý k obědu dal malé pivo. Známý milovník cigaret při zkoušce ještě žertoval: "To hlásí error, protože já kouřím tolik, že mě nenachytají ani policajti."
Suchý zákon se ale nelíbí ani jemu. "Přestože rozdíl v inteligenci mezi poslanci a senátory není zaznamenatelný, tak přesto jistý tady je a on je daný věkem. Senátoři takové nápady nemají. Je to nedůstojné vůbec takovéto nápady a návrhy," míní na zavedení zákazu podávání alkoholu ve sněmovně senátor a teplický primátor Kubera.
Sněmovní opilci vs. důstojní kmeti
Senátoři si ovšem rádi přisadí, když se mluví o kolezích z dolní komory. Žádní opilci se na schůzi podle senátorů ve Valdštejnském paláci nepotácejí. Prý na rozdíl právě od sněmovny. Tam za bouřlivých diskuzí suchý zákon prosadil parlamentní nováček hnutí ANO. Jeho zástupci tehdy tvrdili, že se během jednání poslanci motají mezi lavicemi opilí.
"Tady jsem v životě opilého senátora neviděl. Ale mimochodem v Senátu se zdaleka nepije tak, jak se pilo v Poslanecké sněmovně," rýpl si s vážnou tváří senátor Kubera. "Já osobně piju presso, takže určitě nejsem ve střetu zájmu," dodal.
Zkušenost s tím, že by po Senátu vrávorali kolegové pod parou, prý nemá ani Gajdůšková. "Já už jsem v Senátu dost dlouho a nezaznamenala jsem, že by byl problém s alkoholem, a že by se tady nějak významně konzumovalo," řekla pro TV Barrandov.
Zaměstnání jako každé jiné
Severočeská senátorka Alena Dernerová by zase stejné pravidlo jako ve sněmovně klidně zavedla. "Já bych byla jednoznačně pro. Během schůzí také nepiju a nikdo z mých kolegů také ne. Já myslím, že v dolní sněmovně to bylo asi trošku více rozmohlé. Ale v zásadě jsem proti tomu, aby se tady požíval alkohol v době schůze. Je to vlastně zaměstnání jako každé jiné a v zaměstnání se prostě nepije," sdělila jasný názor senátorka, která není shovívavá ani k malému pivu na zapití oběda. "Jsem lékař a taky jsem si nikdy jedno pivo po obědě nemohla dát."
V Senátu by se přitom dalo opít v celku snadno a hlavně levně. Třeba dvě deci bílého vína vyjdou v tamním bufetu na 18 korun.
Sněmovní prohibiční opatření bylo dokonce jedním z témat senátního organizačního výboru. Na zelenou ale návrh šanci nedostal. Alkohol tak bude v senátních bufetech k prodeji i nadále.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.