Zdravotní sestrám se konečně blýská na lepší časy. Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo navýšit jim od července platy o patnáct procent. Každou z nich tak čeká přilepšení v průměru o 2500 korun měsíčně.
Minsiterstvo zdravotnictví se rozhodlo konečně vyřešit žalostnou situaci zdravotních sester. Nejpozději od 1. července letošního roku se mají jejich platy zvýšit o 15 procent a ostatním zdravotníkům o sedm.
První zvýšení se bude týkat sester v rozpočtových a příspěvkových organizacích. Každé z nich se tak v průměru zvedne mzda o 2500 korun. "Navýšení proběhne formou zvýšení tarifních platů, zavedením speciálního příplatku a také úpravou Katalogu prací," řekla náměstkyně ministryně pro ošetřovatelskou péči Markéta Hellerová.
K TÉMATU: V Česku je nedostatek sester. Utíkají do Rakouska
Pražské nemocnice si kradou sestry
Co trápí sestry |
Podle dotazníků, které ministerstvo rozeslalo zdravotním sestrám, trápí tuto profesi tři základní problémy: - nízké platy - platí poplatky za celoživotním vzdělávání - neúměrně dlouhé a neefektivní vzdělávání - nízká prestiž povolání u lékařů i veřejnosti - nevhodné podmínky pro práci při mateřské dovolené, znevýhodnění při hrazení nemocenské (kvůli 12ti hodinovému směnnému provozu) |
V praxi to bude vypadat tak, že pokud byla nyní sestra zařazena do 8. a 9. platové třídy, od července bude v 9. a 10. třídě.
Ministerstvo má na navýšení platů připravenou jednu miliardu korun. Zbytek by měly pokrýt zdravotní pojišťovny. "Peníze se na to nebudou hledat snadno, ale jsme připraveni skutečně sestrám pomoci," uvedl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.Zdravotnický asistent? V podstatě k ničemu
Revoluce čeká také vzdělávání sester. V roce 2004 byl v Česku zaveden na školách místo oboru všeobecná sestra zdravotniký asistent. Ten však nesplnil cíl, který měl. "Nedokázali jsme povolání asistenta lidem vysvětlit a prosadit ho," přiznala šéfka Asociace sester a ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková. Ta je v současné době navržena ODS na post nové ministryně zdravotnictví.
ČTĚTE TAKÉ: Šéfka Asociace sester: Kolik nás chybí? Pět tisíc
Motolská nemocnice otestuje vietnamské sestry
Místo zdravotnického asistenta by měl být v nejbližší době zaveden čtyřletý obor praktická sestra. Ten se bude nadále vyučovat na středních zdravotnických školách. Praktická sestra bude mít větší kompetence než asistent, ale menší než všeobecná sestra. Tu bude moct zájemce vystudovat po třech letech na vysoké škole. Vyučování na vyšších odborných školách tak zmizí, poslední uchazeči o něj budou přijati letos v září. "Efekt této změny je jednoznačný: zkrátit dobu vzdělání sester ze sedmi až deseti let na čtyři až sedm," vysvětlila náměstkyně Hellerová.
Zdravotní sestry bynově měly mít vlastní seznam výkonů. "Neznamená to ale, že se lékařům počet jejich výkonů sníží," zdůraznila náměstkyně Hellerová. Podle ní budou lékaři vykonávat stále stejné výkony, některé z nich však budou moci dělat také sestry. Těch by mělo být přibližně 170.
V Česku pracuje v současné době 90 tisíc zdravotních sester, z toho 37 tisíc na lůžkových odděleních. Zbytek pečuje o pacienty v ambulancích a dalších oblastech.
Foto: Robert Zlatohlávek, Karel Šanda, Marie Bezděková