Pamětník: V Kunderově kauze udával Dlask
15.10.2008 17:24 Aktualizováno 15.10. 21:13
Někdejšího západního agenta Miroslava Dvořáčka udal tehdejší student pražské filozofické fakulty Miroslav Dlask. Tvrdí to literární historik Zdeněk Pešat.
Dlask se tehdy údajně Pešatovi svěřil s tím, že oznámil Dvořáčkův pobyt v Praze bezpečnosti. Dlask měl pocit, že musí informovat i příslušnou organizaci KSČ, a protože Pešat byl členem stranického fakultního výboru, řekl to právě jemu.
Z prohlášení Zdeňka Pešata |
"Miroslav Dlask se na mě obrátil se sdělením, že jeho přítelkyně (a budoucí žena) Iva se potkala s bývalým kamarádem, o kterém věděla, že uprchl na Západ a že se zřejmě ilegálně vrátil. Dlask mi řekl, že to oznámil bezpečnosti..." |
Milan Kundera svou vinu již v pondělí razantně popřel. Dokonce si ČTK postěžoval, že nedostal možnost se ke kauze před jejím zveřejněním vyjádřit. Petr Třešňák, jeden ze spoluautorů článku o Kunderově udavačské kauze v časopise Respekt, ale on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že spisovateli poslali fax s otázkami už v polovině září. "Na doručence stálo jméno Kundery," dodal Třešňák.
Archiv bezpečnostních složek ovšem trvá na tom, že policejní záznam ze 14. března 1950, kde stojí Kunderovo jméno, je pravý. Podle vyjádření Archivu bezpečnostních složek pochází archiválie z vyšetřovacího spisu, který zavedly bývalé bezpečnostní složky po zatčení Miroslava Dvořáčka a jeho vzetí do vazby 14. března 1950. Skládá se z vyšetřovacího svazku a podsvazku, který obsahuje záznam ze 14. března 1950 o návštěvě Milana Kundery na oddělení národní bezpečnosti v Praze 6.
Prohlášení Zdeňka Pešata najdete ZDE a záznam SNB naleznete ZDE
Na vyjádření Milana Kundery pro ČTK se podívejte ZDE
Podle archivu je po porovnání vnějších znaků historického dokumentu vyloučeno, že by šlo o podvrh. Například právnička Hana Marvanová však v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ uvedla jako jednu z možných variant události, že jméno Milana Kundery mohlo jen zakrýt identitu agenta, kterého měla policie na studentské koleji.
ČTĚTE TAKÉ: Marvanová: Jeden záznam na obviňování Kundery nestačí
Dvořáčková: Jméno Kundera je na 60 stránkách jen jednou
Markéta Dvořáčková, manželka někdejšího agenta-chodce Miroslava Dvořáčka, který byl kvůli udání odsouzen na 22 let do vězení, v úterý řekla, že o pravosti dokumentů, které shromáždili badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů, nemá důvod pochybovat: "Pokud jde o údaje týkající se mého manžela přímo, tedy situací, jichž se sám účastnil a které byly zaznamenány, nenašli jsme v dokumentech nic, co by neodpovídalo skutečnosti," uvedla.
K případu se již veřejně vyjádřila i Iva Militká-Dlasková, která poskytla rozhovor serveru Aktuálně.cz. Někdejší studentka u sebe na koleji uschovala Dvořáčkův kufr a řekla o tom svému příteli Miroslavu Dlaskovi. Ten měl podle nejnovějšího svědectví věc oznámit policii.
Jak ale v rozhovoru říká Iva Dlasková, manžel jí již před patnácti lety svěřil, že o Dvořáčkovi řekl Kunderovi. Do té doby si prý myslela, že Dvořáčka udal právě její manžel: "Začátkem 90. let jsem se znovu zeptala, že bych stejně ráda věděla, jak to tehdy bylo. On mi zase neřekl nic - jen že to tehdy řekl Kunderovi."
Kdo je Zdeněk Pešat |
Vystudoval literární vědu, slavistiku a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Začátkem 70. let byl vyloučen z komunistické strany, od prosince 1989 do ledna 1993 byl ředitelem Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Pešat je odborník na českou literaturu 19. a 20. století a teorii literatury, jeho práce zahrnuje prakticky celé novodobé české písemnictví. |
Foto: AP, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.