<span>Audiovizuální zákon</span> Senátem neprošel. Kvůli poplatkům

Relax
18. 3. 2010 13:57
Senátu se nelíbila část novely, která by zatížila podnikatele.
Senátu se nelíbila část novely, která by zatížila podnikatele.
Senátu se nelíbila část novely, která by zatížila podnikatele.Senát chce zrušit povinnost živnostníků a firem platit Českému rozhlasu koncesionářský poplatek za služební mobilní telefony, pokud umožňují příjem rozhlasového vysílání. Na včerejším jednání rozhodl, že je nutné upravit návrh audiovizuálního zákona, který měl tuto povinnost jednoznačně zavést. Norma se tak vrací sněmovně k novému projednání.
    
Povinnost navrhl zrušit senátor ODS Richard Svoboda, podle něhož se jedná fakticky o další finanční zátěž a znamenala by zvýšení příjmů ČRo až o jednu miliardu korun. I když tato povinnost podle některých právních výkladů platí už nyní, rozhlas podle Svobody vybírá poplatky ve výši 45 korun měsíčně za 20 000 mobilních telefonů.

ČTĚTE TAKÉ: Senátní mediální komise nepodpořila audiovizuální zákon

Nově by to bylo za 2,5 milionu, podotkl s odkazem na počet živnostníků a firem Svoboda, spoluautor návrhu na zrušení koncesionářských poplatků. Rozhlas na poplatcích nyní vybírá kolem dvou miliard korun.
    
Ministr kultury Václav Riedlbauch se zrušením povinnosti nesouhlasí. "Cílem (zákona) nebylo měnit rozsah přístrojů podléhajících zpoplatnění," uvedl.

Moderní mobilní telefon je podle něj z právního hlediska rozhlasovým přijímačem a zákon po poslaneckých úpravách situaci podnikatelů zlepšuje, neboť nově by museli platit jen za jeden telefon. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková neúspěšně navrhovala schválení zákona, získala pro to ale jen 12 hlasů.

Problémy s EU
 
Skončí s novelou zvýhodňování internetových videí?Vrácením zákona se zdrží proces jeho schvalování, kvůli jehož absenci hrozí Česku sankce ze strany EU. Zákon by měl kvůli evropské směrnici zavést pro vysílání filmů na internetu stejná pravidla, jaká platí nyní pro televize. Podle EU proto, aby televizní vysílání nebylo proti zatím neregulovanému videu na webu v nevýhodě a aby i na internetu byli spotřebitelé chráněni.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která dohlíží na televize a rádia, začne sledovat a regulovat i video na internetu. Při rozhodování by ale měla přihlížet k verdiktům komise, kterou si weboví vydavatelé ustavili. "Smyslem navrhované právní úpravy není regulace internetu," zdůraznil Riedlbauch.

Product placement si počká
    
Zákon má také umožnit, aby televize získaly peníze za reklamu na výrobky konkrétních značek, které by použily v ději svých filmů či seriálů. Zavedení reklamy do televizního filmu či seriálu bude mít svá omezení.

ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna schválila větší volnost pro televizní vysílání


Předměty reklamy by se měly objevovaly jako přirozená součást děje. Divák by na tuto formu reklamy měl být upozorněn v titulcích. Výjimku v propagaci budou mít tabákové výrobky a léky na předpis. Riedlbauch poznamenal, že tento "product placement" se už užívá v klasických filmech a náklady na jejich výrobu pokryje až z jedné pětiny.

Foto: Lucie Pařízková
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ