Železný se <span>vrátí k soudu.</span> Kauza obrazů je znovu otevřena
Relax
11. 5. 2010 14:13Železný verdikt úspěšně napadl dovoláním.
V dovolání Železný žádal zproštění obžaloby. Znovu popřel to, že by se dopustil trestného činu. Požadoval také zrušení prvostupňového verdiktu Městského soudu v Praze. Důvody rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím Knötig nevysvětlil. Soud musí počkat na potvrzení o doručení odůvodnění všem účastníkům řízení.
ČTĚTE TAKÉ: Soud opět osvobodil Železného v kauze převodu podílů
Železný dostal dvouletý podmíněný trest s čtyřletým odkladem. Městský soud v Praze mu v srpnu 2007 uložil i peněžitý trest pět milionů korun, odvolací soud jej však zrušil jako nepřiměřený. Novotný dostal dvouletý trest vězení s podmínkou na čtyři roky.
Železný s Novotným podle verdiktů jednali s úmyslem krátit clo a DPH. Vrchní soud dospěl k závěru, že podmíněný trest je pro Železného dostačující vzhledem k tomu, že jeho někdejší právníci daň zaplatili krátce poté, co si jej kvůli kauze pozvala policie. Ze stejného důvodu odvolací senát označil za nepřiměřený uložený peněžitý trest.
ČTĚTE TAKÉ: Mafra vyhrála spor s Langerem. Spojovala ho s Mrázkem
Obžaloba se týká dvou transakcí s cennými obrazy z roku 1998. V prvním případě Železný podle spisu koupil v londýnské aukční síni několik obrazů od Emila Filly, Andreje Nemese a Alfreda Justitze. Po vzájemné dohodě obou mužů je ale do Česka dopravil Novotný jako svůj osobní majetek, který dováží při stěhování do ČR. V takovém případě byl od cla a daní osvobozen.
Kdo je vlastník?
Druhý bod obžaloby souvisí s obrazem Jákobův žebřík od Marka Chagalla, který Železný získal za 750 tisíc dolarů v americké galerii a uložil ho v depozitáři ve Švýcarsku. Novotný i v tomto případě podle pravomocného verdiktu předstíral, že jde o jeho majetek, který si veze do Česka.
Někdejší šéf Novy vinu popíral. Již dříve tvrdil, že v prvním případě obrazy v cizině vydražil Novotný, on prý díla zaplatil až po koupi v Česku převodem z účtu. V druhém případě pak prý o obraz časem ztratil zájem, a s Novotným se proto dohodl na výměně za jiná díla. Při dovozu Chagalla do ČR byl podle Železného jeho majitelem Novotný. Železný i advokátka Novotného také před vrchním soudem trvali na tom, že podle tehdejších zákonů a dohod neměly úřady požadovat clo ani daně.
Foto: Jan Schejbal, archiv
Autor: ČTK