Prim mezi byty, které vznikly v Česku minulý rok, hrálo klasické 2+1 o výměře 54 metrů čtverečních. Za podobný příbytek novotou zářící zaplatili zájemci v průměru 1 889 000 korun. Vyplývá to z údajů ze stavebnictví za rok 2008, které ve středu zveřejnil Český statististický úřad.
Od prvního kopnutí ke kolaudaci příbytku v čtyřpatrové bytovce s dvacítkou partají uplynuly loni v průměru dva roky a tři měsíce. Před deseti lety zaplatili lidé za podobný byt se dvěma pokoji a kuchyní o 500 tisíc méně, na dokončení však museli počkat o pět měsíců déle. Obytná plocha bytu přitom povyrostla za deset let o pouhopouhý metr čtvereční. "Pro srovnání: například v Anglii se během roku 2008 nejvíc stavěly příbytky o rozloze 74 metrů čtverečních," upozorňuje Josef Vlášek z Českého statistického úřadu.
ČTĚTE TAKÉ: Srovnání hypoték: kolik zaplatíte za půjčku na 3+kk
Nové byty na ústupu. Lidé raději nafukují již postavené
K mnohem výraznějšímu zkrácení výstavby ve srovnání s rokem 1998 došlo u rodinných domů. Doba stavby dvoupatrového domku s dispozicí 5+1 a výměrou 96 metrů čtverečních se zkrátila podle údajů statistického úřadu o celých 16 měsíců (zatímco v roce 1998 výstavba trvala 54 měsíců, loni jen 38). Bohužel opačným směrem se vydala pořizovací cena. Za vysněný domeček dali lidé minulý rok v průměru 3 088 000 korun, v roce 1998 je vyšel přibližně na 2,3 milionu.
Nejdražší byty? V Průhonicích
Vůbec nejvýše se průměrná cena za byt (bez rozlišení, zda jde o bytovku nebo rodinný dům) vyšplhala v roce 2008 v Průhonicích (8,84 milionu korun), Kunčicích pod Ondřejníkem (6,11 milionu korun) a v Úholičkách (5,38 milionu korun). S nejnižší průměrnou cenou za byt mohli lidé počítat ve Stodu (0,57 milionu korun), v Kravařích (0,88 milionu korun) a v Orlové (0,89 milionu korun). Uvedené ceny statistický úřad vypočítal na základě podkladů, které majitelé uvedli při kolaudaci. Nejde tedy o nabídkové ceny realitních kanceláří, které jsou podle Vláška nadsazené.
Celkem se loni začalo stavět 43 531 bytů (z toho 22 918 v rodinných domech a 13 724 v bytovkách), tentýž rok jich bylo dokončeno 38 380 (z toho 19 611 v rodinných domcích, 13 724 v bytových domech). Počet dokončených realizací přitom klesl oproti předchozímu roku o necelých 8 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Srovnání hypoték: kolik zaplatíte za půjčku na 3+kk
Nové byty na ústupu. Lidé raději nafukují již postavené
Nejčilejší bytová výstavba loni panovala v české metropoli (dokončeno zde bylo 6328 bytů, v Brně 1805) a jejím okolí, pozadu však nezůstala ani další velká města. „Výstavba se výrazně přenesla na okraj velkých měst, zvláště pak ve Středních Čechách. Totéž platí o okolí Brna, i když v menším rozsahu," řekl Josef Vlášek z Českého statistického úřadu. Česko tak podle něho začíná pomalu kopírovat trend patrný v západní Evropě. Není bez zajímavosti, že loni figurovala v desítce lokalit s největším počtem dokončených bytů výhradně krajská města. O rok dříve do top 10 pronikly Milovice, v roce 2006 to byla Hostivice.
Nejméně se staví na Ústecku a Karlovarsku
Celkově se nové bytové domy minulý rok nejvíce stavěly v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Nejméně jich vzniklo na Ústecku, Karlovarsku a v Moravskoslezském kraji.
Hlavní město si drží prvenství také v počtu dokončených rodinných domů (1006). Změny naopak doznalo druhé místo, kde Brno (loni kleslo až na 5. místo) nahradila Ostrava (259), třetí skončila Plzeň (177). V krajích se nejvíce rodinné domy stavěly ve Středních Čechách, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, nejméně naopak v Karlovarském kraji, na Liberecku a v Ústeckém kraji.
Foto: Profimedia
Průměrný byt v roce 2008? <span>Rychle postavený mrňous</span>
Relax
20. 8. 2009 16:22Byty se staví mnohem rychleji než dříve, výměra zůstává maličká.
Autor: Lenka Krejcarová