Kontrastní výkyvy pohlcují fotbalovou Spartu. Je jako poruchové auto. Po reparaci chvíli jezdí, pak zase jen popojíždí, pak zase jezdí hladce, krásně, kvalitně, najednou opět motor zasyčí a míří k čertu... Teď je však ve chvilkové fázi „hladké jízdy".
Kde jsou ti neschopové, kteří naposledy v tuzemské lize remizovali s Budějovicemi 1:1? Tu otázku si ve čtvrtek musel položit snad každý, kdo sledoval zápas Evropské ligy s Kluží. Hlavně první poločas to byla Sparta jiná, maximálně odlišná. Jozef Chovanec, sparťanský trenér, si to nemyslí: „To je váš pohled. I zápas s českými Budějovicemi jsme měli pod kontrolou. Jediný rozdíl je v tom, že tentokrát jsme dali branky," řekl po zápase.
ČTĚTE TAKÉ: Sparta zničila šestiletý přízrak, porazila Kluž 2:0
Sparťanské auto s nejistým motorem. Proč přejelo Kluž?
Slavia sahala po senzaci, s Valencií remizovala 1:1
I tak sparťanské auto problémově kolísá, navíc jeho poruchy jsou nečekané. Zatímco u českých klubů bývalo dogmatem, že v lize hrají dobře, ale v pohárech příšerně (loňská Slavia), u Sparty je to naopak.
Proti Budějovicím, skromnému klubu z jihu, nejsou schopni dostat se do vítězného tempa. Ale proti Kluži, milionovým Rumunům, v první půli jezdí po hřišti jako o život, mají spoustu šancí a - polovinu z nich promění! Přeřadí z ligové dvojky rovnou na pětku, bez mezistupňů.
Chovanec nemá konkrétní odpověď, proč tomu tak je. Opakuje jen známé: „Dnes jsme dali šance. Pojďme se bavit o jednotlivých zápasech. My můžeme rozebírat, proč jsme dali tady a nedali tady. To je faktická situace. A ty zápasy jsou jiné."
ČTĚTE TAKÉ: Hubník se pral s „Kollerem", Kucka dřel jako dřív
Nešetřili jste se až moc? mučili kouče po remíze se Slavií
Skutečná odpověď však leží mezi realitou a fikcí, mezi nebem a zemí. Tím „pozemským" argumentem, a to silným, může být skutečnost, že Spartu pohltilo mládí. A mládí bývá nestabilní, mívá výkyvy. Vždyť třeba útočná dvojice (Wilfried, 20 let, Kadlec, 17) je dohromady jen o rok starší, než šestatřicetiletý brankář Jaromír Blažek. „Musejí se vyvíjet, sbírají zkušenosti. Hodně na tom pracujeme, i sami kluci se neproduktivitou trápí," souhlasí Chovanec. „Ale já bych to neházel jen na naše mladé útočníky. Nám častokrát chybí góly od záložníků."
A dalším argumentem „fotbalové reality" je fakt, že evropské kluby prostě na Spartě nezalezou budějovickým stylem, chtějí hrát fotbal. „Liga je v tomhle jiná. Evropské týmy nezalezou, chtějí hrát, útočit. Je to pak otevřenější," souhlasí obránce Ondřej Kušnír.
Sparta v pohárech s větším nasazením
V případě Kluže to byl chtíč až přehnaně mocný, a tak bránil skoro nikdo. Třeba taková defenzivní práce záložníků rumunského klubu mohla být klíčovým podnětem videa „Jak to určitě nehrát".
Ale pak jsou tady také letenské otázky, které plují v mracích, mimo realitu. Třeba: Proč je Sparta schopna hrát v pohárech s mnohem větším nasazením, než v lize? Jak to, že je sebevědomější, klidnější, pohodovější?
Chovanec ale na „vyšší" princip nevěří. „Je to jen o proměněných šancích," říká potřetí a naposledy řidič toho zvláštně nejistého automobilu.
PODÍVEJTE SE NA VIDEOZÁZNAM NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH OKAMŽIKŮ DUELU:
Foto: ČTK