Sonda Phoenix se po dvou dnech opět ozvala
31.10.2008 07:41 Aktualizováno 31.10. 09:55
Sonda Phoenix, která před pěti měsíci začala svou průzkumnou misi na Marsu, o sobě po dvou dnech mlčení dala opět vědět. Její funkce jsou však omezené a zřejmě se blíží okamžik, kdy se kvůli blížící se zimě odmlčí natrvalo.
Se zkracujícími se dny získávají sluneční panely stále méně energie, zároveň rostou nároky na vyhřívání sondy.
Phoenix se nyní nachází ve spánkovém režimu, který mu umožňuje oživit kontaktní funkce, jakmile získá trochu energie. Ani ten sice nemůže fungovat věčně, dnes však zřejmě ještě pomohl. Na středeční a čtvrteční signál se Země sonda ještě nezareagovala, po dnešním přeletu řídící družice Odyssey nad polární oblastí však Phoenix signál "ještě žiju" dal. Poté se ale opět uložil na devatenáct hodin do "spánku", aby dobil baterie. Technici NASA doufají, že za této situace se minimální život sondy podaří udržet snad ještě několik týdnů.
ČTĚTE TAKÉ: Sonda Phoenix na Marsu vzdoruje blížící se zimě
Původní plány NASA předpokládaly, že sonda bude pracovat jen čtvrt roku, pak se ale překvapivě ukázalo, že misi je možné i přes krajně nevlídné klimatické podmínky na rudé planetě prodloužit ještě o několik týdnů.
V posledních dnech se ale povětrnostní podmínky na Marsu výrazně zhoršily, noční teploty klesaly pod -96 °C a denní nepřekročily -45 °C. Phoenix navíc musel čelit i další nepřízni v podobě písečných bouří, které ho připravily o velkou část energie.
Se čtenáři svého mikroblogu se sonda včera rozloučila poněkud pateticky: "Starejte se o tu krásnou modrou kuličku tam ve vesmíru, o naši mateřskou planetu. Budu vás odsud sledovat. Ať žije kosmický výzkum!" Dnes se ozvala znovu: "Uf! Obávám se, že se teď nějakou dobu budu opakovaně vypínat a zase probouzet. Prozatím jsem opět s vámi a dělám, co můžu."
Phoenix přinesl důkazy o vodě
Hlavním přínosem mise je, že sonda prokázala vrtáním ve zmrzlé půdě planety stopy vody. Podle dílčích poznatků mohla být čtvrtá planeta sluneční soustavy dostatečně vlhká a teplá asi miliardu let, poté se ale podmínky pro život začaly zhoršovat. Nynější Mars je studený a suchý. Phoenix také prokázal, že marsovská půda je celkově zásaditější, než se očekávalo, a objevují se v ní stopy hořčíku, sodíku, draslíku a dalších prvků.
ČTĚTE TAKÉ: Na Marsu je voda, předpoklad života (31. 7.)
Phoenix neobjevil půdní vlhkost, vědci jsou zmateni (5. 9.)
Sonda na Marsu objevila padající sníh (30. 9.)
Foto: NASA/JPL
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.