Vrcholí přípravy na opravnou misi k Hubbleovu teleskopu
21.04.2009 08:00 Původní zpráva
Za tři týdny by měl raketoplán Atlantis odstartovat k Hubbleovu vesmírnému dalekohledu a provést nutné opravy. Už naposledy. V roce 2013 bude legendární přístroj nahrazen modernějším teleskopem Jamese Webba.
Výprava k dalekohledu obíhajícímu ve výšce 559 kilometrů nad Zemí měla původně proběhnout už loni v říjnu, NASA ji však musel odložit, protože 27. září Hubbleův teleskop náhle vypověděl službu. Selhalo zařízení, přes které procházejí veškerá data odesílaná na Zemi. Podařilo se sice spustit záložní systém, ale kdyby selhal i ten, teleskop by byl vyřazen z provozu. Plánovanou opravu tedy bylo nutno rozšířit o instalaci nového přístroje, což přípravy zkomplikovalo.
ČTĚTE TAKÉ: Hubble je omezeně funkční, oprava se ale odkládá
Nyní je tedy vše připraveno, start Atlantisu je naplánován na 12. května. Astronauti během pěti vycházek do volného prostoru vymění baterie a poškozené gyroskopy, které mají udržovat dalekohled ve stabilní poloze. Ze šesti v současné době pracují pouze tři. Hubbleův teleskop dostane také nový spektrograf a širokoúhlou kameru, budou vyměněny starší poškozené přístroje včetně zmíněného zařízení, které selhalo na podzim.
Pátá a poslední výprava
Hubbleův vesmírný dalekohled obíhá kolem Země už od roku 1990. Pořídil obrovské množství snímků těles naší sluneční soustavy i nejvzdálenějšího vesmíru. Poskytl mimo jiné důkazy o existenci temné hmoty a temné energie či supermasivních černých děr.
ČTĚTE TAKÉ: Hubbleův teleskop slaví sto tisíc oběhů kolem Země
Astronauti se k němu podívali už čtyřikrát, poprvé v prosinci 1993. Tehdy především instalovali korekční optické prvky, které vyřešily problémy s neostrými snímky způsobenými konstrukční vadou. Další opravy a vylepšení následovaly v letech 1997, 1999 a 2002.
Endeavour v pohotovosti
Spolu s Atlantisem se ke startu chystá také raketoplán Endeavour. Bude čekat na rampě pro případ, že by bylo z jakýchkoli příčin nutno vyrazit posádce Atlantisu na pomoc. Při většině startů raketoplánů slouží jako útočiště pro stav nouze Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). V případě výpravy k Hubbleovu teleskopu to však není možné, protože ISS obíhá na mnohem nižší oběžné dráze. Proto NASA jistí bezpečnost posádky druhým raketoplánem.
Podruhé u teleskopu
Nejeden amatérský astronom by dal cokoli za možnost podívat se k Hubbleovu vesmírnému teleskopu osobně. Od chvíle, kdy v roce 1990 zaparkoval na oběžné dráze, se to podařilo jen hrstce astronautů, účastníků servisních misí. Jeden z nich, Mike Massimino, se nyní k teleskopu podívá podruhé. Podílel se už na opravách v roce 2002 a nyní se s dalšími šesti členy posádky raketoplánu Atlantis připravuje na další misi.
O průběhu příprav informuje čtenáře svého mikroblogu na adrese twitter.com/Astro_Mike. „Právě skončila simulace našeho velkého setkání. Úspěšně jsme teleskop zachytili, doufám, že stejně dobře nám to půjde i ve vesmíru," napsal například v jednom ze svých příspěvků.
Foto: NASA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.