Varování vědců
Arktické ledy obsahují rekordní množství plastů
26.04.2018 05:50 Původní zpráva
Vědci objevili v arktickém mořském ledu rekordní množství zamrzlých plastových částic. Odborníci současně upozorňují, že zdrojem znečištění jsou sice často oceánské proudy ale překvapivě i samotné oblasti Arktidy. Plasty si navíc často pletou ryby a ptáci s potravou, čímž se látky dostávají do lidského potravinového řetězce. Informaci uvedl server theguardian.com.
Až 12 tisíc plastových mikročástic na jeden litr mořského ledu nalezli vědci v pěti oblastech Arktického oceánu. To je třikrát více než uvádějí předchozí studie. Odborníci z institutu, který se zabývá výzkumem polárních oblastí a moří, našli zlomky částic plastových obalů a látky jako je nylon, polyester a celulóza.
Vědec Gunnar Gerdts provedl měření a odhalil, že je problém mnohem vážnější, některé částice jsou až 11 mikrometrů velké. "Taková velikost odpovídá zhruba šestině průměrného lidského vlasu," vysvětluje Gerdts. Vědci ale neodhalili pouze množství mikročástic, ale zároveň i možný zdroj znečištění. Na vině mohou být nefunkční rybářská zařízení, ale především stojí za znečištěním oceánské proudy, které nesou plastové částice z míst, která jsou vzdálená i tisíce kilometrů.
"Vysokou koncentraci malých plastových částí v mořském ledu nelze připisovat pouze zdrojům mimo Arktický oceán. Je zcela na místě si uvědomit, že znečistěná místa jsou už i v oblasti Arktidy," upozorňuje doktorka Ilka Peekenová, jedná z autorů výzkumu. "Nikdo nemůže s jistotou říci, jaký mohou mít tyto částice dopad na podmořský život a na zdraví lidské populace," dodává Peekenová.
Znečištění oceánů a moří je v současné době velkým problémem a odborníci odhadují, že se v oceánech pohybuje až pět tun plastů a jejich částic. Plasty si potom často pletou ryby a ptáci s potravou, což má fatální následky, protože tyto látky vstupují i do lidského potravinového řetězce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.