Historie Země
Geologové objevili v oceánu zbytky kontinentu Gondwana
18.11.2011 11:47
Zbytky jednoho ze dvou prakontinentů nalezli australští vědci na dně Indického oceánu. Před desítkami milionů let tvořila kontinent Gondwanu dnešní území převážně na jižní polokouli.
Během říjnové výzkumné expedice vědci objevili dva podmořské "ostrovy", které vystupují z oceánského dna, asi 1600 kilometrů západně od Austrálie. Skaliska obsahují fosilie tvorů, kteří obývali mělké vody. To znamená, že svého času se tato skaliska nacházela na mořské hladině nebo těsně pod ní, vysvětlila geofyzička z univerzity v Sydney Jo Whittakerová. Nemohly vzniknout v důsledku podmořské vulkanické činnosti, zdůraznila.
Objev pomůže vědcům lépe chápat, jak se Gondwana rozpadala - z ní v období před 130 až 80 miliony let vznikly mimo jiné dnešní Austrálie, Antarktida a Indie. Podle Whittakerové nejspíše Indie "zamířila" nejprve na severozápad, pak se "stočila" na sever a její severovýchodní břeh (kdysi přiléhající k Austrálii) narazil na Eurasii, což dalo vzniknout Himálaji.
Video zachycuje pohyb kontinentů v rozsahu více než půl miliardy let. Začíná v devonu před 400 miliony let a pokračuje přes současnost až do 250 milionů let vzdálené budoucnosti.
"Víme jen přibližně, kde se kontinenty nacházely, ale ne přesně. Východní část Indického oceánu patří k oceánským oblastem nejméně prozkoumaným z tektonického hlediska," vysvětlila badatelka.
Vzorky pískovce a žuly byly odebrány ze svahu jednoho z "ostrovů" v hloubce 2000 metrů pod hladinou. Jejich přesné stáří zatím stanoveno nebylo, ale vědci je odhadují možná až na miliardu let.
Úlomky budou následně porovnány se vzorky ze západního pobřeží Austrálie s cílem zjistit místo, kde se kontinent odlomil. Nelze je porovnat se vzorky z Indie, jelikož příslušný lom byl rozdrcen při vytváření Himálaje.
Gondwana společně s Laurasií původně tvořily prakontinent Pangea; z Gondwany se pak postupně oddělila Jižní Amerika, Afrika, Madagaskar, Indie a Antarktida, z Laurasie vznikla Eurasie a Severní Amerika.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.