Studie
Klimatické změny mají drtivý dopad na populaci ohrožených úhořů
30.01.2019 18:00 Původní zpráva
Klimatické změny v Evropě ještě víc přibližují zánik kriticky ohrožených úhořů, zjistila nová studie portugalských vědců. Od 80. let klesla populace této ryby až o 90 procent kvůli rybolovu a znečištění přehrad, jež blokují tradiční migrační cesty podél řek. Rostoucí teplota a zvýšená kyselost vody pak pro úhoře představuje další velkou existenciální hrozbu. Zprávu přinesl server The Independent.
Studie zkoumala vliv a dopad globálního oteplování na přežití a chov mladých druhů úhoře. Takzvané "skleněné ryby" (díky průhlednosti jejich těla) vědci zavřeli do různých prostředí za různých podmínek, aby zjistili, jak reagují na vyšší teploty vody a její kyselost. Napodobili tím tak změny klimatu, které mají neblahý dopad na životní prostředí.
Výsledky ukázaly, že ve vodě o vyšší teplotě přežilo jen pár mladých úhořů. Avšak ti, kteří přežili, následně projevovali známky vyšší odolnosti a byli ve své migraci aktivnější. Jejich aktivitu ale následně potlačila zvýšená kyselost vody, jež zřejmě utlumila smysly ryb a jejich vrozený reflex migrovat směrem k sladké vodě.
S názorem, že klimatické změny mají silně negativní dopad na tyto ryby, souhlasí i odborník na úhoře doktor Reinhold Hanel z Thünen-Institut v Německu, který se na studii nijak nepodílel. Podle něj výzkum potvrzuje už jeden předchozí, jenž rovněž naznačoval, že klimatické změny poškozují populaci ohrožených úhořů. Výzkum se konkrétně zabýval oceánskými proudy na migračních trasách a Sargasovým mořem, kde se úhoři často rozmnožují.
Hanel ale také dodal, že úhoři jsou zkrátka specifičtí v tom, že cestují až šest kilometrů jen proto, aby se mohli reprodukovat, což s sebou přirozeně přináší komplikace. "Pokud cestujete tak daleko, tak vás ohrožuje řada okolností. Proto součet všech těchto dopadů pravděpodobně způsobil pokles jejich populace," uzavřel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.