Nová teorie
Kolonizace Ameriky způsobila ochlazení zemského klimatu
02.02.2019 05:30 Původní zpráva
Po příchodu Evropanů do Ameriky koncem 15. století zemřelo podle odhadů až 55 milionů domorodců. Tak masivní úbytek lidí na planetě vyvolal ochlazení zemského klimatu, tvrdí podle své nové teorie britští vědci. Zprávu přinesly servery The Independent a BBC.
Kolonizace amerického kontinentu s sebou přinesla řadu pozitiv. Ne už ale pro původní obyvatele, kteří začali trpět nemocemi, které s sebou přivezli noví osadníci. Předpokládá se, že nemoci měly až devadesátiprocentní podíl na úpadku jejich populace.
Války a otroctví pak tento problém jenom prohloubily. Zároveň to ale zapříčinilo, že velké části půdy zůstaly neosázené. Vědci odhadují, že po tak razantním úpadku obyvatel bylo až 56 milionů hektarů (zhruba velikost dnešní Francie) zemědělské půdy opuštěných. Tehdy se však půda rychle regenerovala a vegetace stromů a rostlin nasávala tak obrovské množství CO2 ze zemské atmosféry, až se celá Země ochladila.
"V době mezi lety 1500 - 1600 nastalo značné ochlazení, jež se nazývá malá doba ledová. Zajímavé na tom je, že můžeme vidět různé přírodní procesy, které se o to ochlazení postaraly. Ve skutečnosti ale muselo dojít ke zdvojnásobení těchto procesů, aby se dosáhlo plného ochlazení," řekl jeden z autorů nové teorie profesor Mark Maslin s tím, že pokles CO2 způsobil především rapidní úbytek obyvatel.
Takzvaná malá doba ledová byla v evropských dějinách obdobím, kdy pravidelně zamrzávaly řeky po celém kontinentě. Maslin si toto ochlazování společně s kolegy spojuje právě s velkým umíráním původních obyvatel Ameriky. Jejich teorii nepřímo potvrdil také expert na klimatické změny, profesor Ed Hawkins z univerzity v Readingu, jenž prohlásil, že "lidské aktivity ovlivnily zemské klima už před zahájením průmyslové revoluce".
Až se spalováním fosilních paliv či intenzivního chovu hospodářských zvířat (krávy, ovce produkující obrovské množství metanu) lidstvo kartu obrátilo a posílá do atmosféry obrovské množství CO2, což působí globální oteplování.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.