Výzkum geologů
Konec světa? Vědci objevili bránu do "pekla"
03.03.2017 13:15 Původní zpráva
Geologové z Velké Británie učinili významný objev. Při výzkumu ve Spojených státech narazili pod povrchem na obrovské jezero roztaveného uhlíku. To by mohlo mít po uvolnění fatální následky pro celou planetu. Informaci přinesl web Daily Mail.
Našli bránu do pekla? Britští vědci učinili významný objev, když s pomocí velkého množství seizmických senzorů narazili na obrovské jezero roztaveného uhlíku. Podle nich je pro lidstvo nebezpečné, neboť by mohlo způsobit fatální škody na životním prostředí.
Podle geologů z londýnské univerzity Royal Hooloway nebylo možné provrtat se dostatečně hluboko, aby mohli vidět zemský plášť. Výzkumníci tedy použili v západní části Spojených států síť 583 senzorů, které vysílaly vibrace k získání podrobného obrazu. Díky tomu si mohli udělat konkrétní představu o tom, co se pod povrchem skutečně děje. Zkoumaná oblast odpovídala velikosti Mexika.
Výzkumníci zjistili, že v hloubce 350 kilometrů je nejen vysoká teplota, ale také je tam pohřbeno značné množství roztaveného uhlíku, který produkuje oxid uhličitý a další plyny. Geologové jsou přesvědčeni, že množství uhlíku ve vrchním plášti dosahuje až sto bilionů tun. To mnohonásobně přesahuje odhad americké Agentury pro ochranu životního prostředí, jež se před časem domnívala, že globální emise uhlíku v roce 2011 byly kolem deseti miliard tun.
Uvolnění uhlíku by bylo katastrofou
Geologové soudí, že náhlé uvolnění plynů by mohlo mít katastrofální následky pro celou planetu. Rovněž uvádějí, že už nyní dochází prostřednictvím sopečných výbuchů k uvolňování jedovatých zplodin, jež přispívají ke změně klimatu. Zatím však nepředpokládají, že by se v dohledné době mělo něco katastrofického stát. "Uhlík je pod pláštěm nejspíše strašně dlouho a určitě tam ještě nějakou dobu vydrží. Nevidím v tom zásadní hrozbu," uvedl vedoucí týmu geologů Sash Hier-Majumder.
Připouští však, že i tak je tento objev velmi důležitý pro budoucnost atmosféry Země. Kdyby se totiž podle něj uvolnilo byť jen procento uhlíku, rovnalo by se to spálení 2,3 bilionu barelů ropy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.