Měření NASA
Nejteplejší měsíc? Varování pro obyvatele planety Země
16.08.2016 19:15 Původní zpráva
NASA vydala další znepokojivou zprávu o stavu planety Země. Měsíc červenec byl nejteplejším vůbec od doby, kdy se měří teplota. Ukazují to její výsledky měření, které kombinují tepelné hodnoty vzduchu a mořské hladiny. Bylo to už podesáté za sebou, kdy se průměrná teplota naměřená během měsíce stala rekordní. Co to značí?
"Vzhledem k tomu, že každý měsíc byla naměřena rekordní hodnota, je skoro jisté, že tento rok bude celkově nejteplejším od momentu, kdy jsme započali měření," potvrdil klimatolog z melbournské univerzity David Karoly znepokojivý fakt pro britský The Guardian. Přitom původní maximum od roku 1880 bylo totiž naměřeno přesně před rokem.
July 2016 was absolutely the hottest month since the instrumental records began. pic.twitter.com/GQNsvARPDH
- Gavin Schmidt (@ClimateOfGavin) August 15, 2016
Podobné údaje uvedl i americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). Na základě jeho údajů by to mělo být dokonce čtrnáct měsíců jdoucích po sobě, během nichž padly předchozí maximální hodnoty. NOAA ovšem ještě nezveřejnil výsledky měření z července. Potvrdí tato fakta NASA?
Podle odborníků na klima mají současné zvyšování teplot na svědomí zejména dva činitelé. Jedním z nich by mělo být globální oteplování v kombinaci s hydrometeorologickým jevem El Niňo, který se sice nejvíce projevuje v čase Vánoc, ale jeho dozvuky mohou trvat velmi dlouho. Klidně i půlroku.
Jev vzniká v reakci zemské atmosféry s Tichým oceánem a dává o sobě vědět převážně v Tichomoří, ale také přímo ovlivňuje globální klima. "El Niňo se sice rozptýlí, ale další půlrok ovlivňuje počasí. Například letos v únoru jsme byli svědky teplotní anomálie spojené s El Niněm, když se teplota vymykala o více než stupeň, což je velmi ojedinělé," uvedl dále Karoly.
Potvrzují se tak obavy vědců, že El Niňo nabírá na síle. Už vloni varovali, že by jev mohl dosáhnout až dvojnásobné síly oproti roku 1997, kdy napáchal velké škody na západě Spojených států nebo způsobil rozsáhlé požáry v Austrálii či sucha v Indonésii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.