Kazachstán
Šance pro rudého tygra. Vyhynulý druh chtějí vrátit do přírody
04.02.2017 18:32 Původní zpráva
Kazachstán chystá unikátní krok na ochranu přírody - spolu s mezinárodní vědeckou komunitou chce obnovit populaci zcela vyhubených tygrů kaspických. Nahradit by je měla zvířata ze Sibiře, která mají ke zdejšímu původnímu druhu biologicky velmi blízko.
Pro lovce byl fascinující šelmou, kvůli jeho zbarvení mu říkali rudý tygr a ruští carští důstojníci na něj s oblibou pořádali okázalé honičky. Před první světovou válkou takto v nově kolonizované Střední Asii umíralo až 100 zvířat ročně. Tygr kaspický byl třetím největším poddruhem tygra, o něco větší jsou jen tygři ussurijští a indičtí. Samci dorůstali délky až tři metry a vážili i 250 kilogramů. Kaspičtí tygři žili ve východním Turecku a Iráku (tam je lidé vyhladili už v roce 1887), na Kavkaze, v Íránu, Afghánistánu a hlavně na území dnešních republik postsovětské Střední Asie.
Kvůli svému mohutnému vzezření se stali předlohou orientálních bájí, zmínka o legendárním "hyrkánském tygrovi" je dokonce i v díle anglického dramatika Williama Shakespeara. Ani to ho však nezachránilo od smutného osudu. Nebyla to jen vina lovců, kaspické tygry vytlačili především lidé, kteří kultivovali půdu a likvidovali tak pro tygry přirozené prostředí. Svoji roli sehrálo odvodnění rozsáhlých bažin kolem řeky Amudarji a stavba zavlažovacích kanálů za účelem pěstování bavlny.
S nápadem obnovit tygří populaci přišli vědci ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF), podporu našli ve středoasijském Kazachstánu. V odborném časopise Biological Conservation vyšla studie navrhující znovu vyšlechtit kaspické tygry na základě DNA tygrů ussurijských ze Sibiře. Oba poddruhy jsou si velmi blízké, dělí je jedno písmenko genetického kódu. Návrh předpokládá postupné vypuštění padesáti až sta takto vyšlechtěných zvířat do volné přírody.
Výzkumný tým dokonce vytipoval možné lokality, kterých kvůli intenzivnímu přetváření přírody už není moc. Jako nejlepší místo označil sedm tisíc čtverečních kilometrů kolem ústí řeky Ili, která se vlévá do jezera Balchaš. WWF už má od sponzorů přislíbeno 20 milionů dolarů (500 milionů Kč) pro prvních deset let šlechtění a vysazování tygří populace. Vědci přitom očekávají, že se Kazachstán bude podílet na financování a zajistí veškeré zázemí. Příslušnou dohodu chtějí správci projektu uzavřít už začátkem letošního roku. "První věcí bude zřízení chráněné rezervace," říká šéf pobočky WWF v Rusku Igor Šestin. "Vše už je rozpracované a naplánované, čeká se jen na vládní souhlas. Právě tento krok bude skutečným začátkem programu," dodává.
* S jakými potížemi se obnovení tygří populace ve Střední Asii může potýkat?
* Proč je možných lokalit pro vysazení tygrů v regionu tak málo?
* A jak se k plánu poskytnout několik desítek kusů přísně chráněných ussurijských tygrů Kazachstánu staví Rusko?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A CELÝ TEXT ČLÁNKU NAJDETE V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 6. ÚNORA 2017.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.