Fridays for Future
Stovka vědců podpořila stávku středoškoláků za ochranu klimatu
11.03.2019 10:46
Víc než stovka českých vědců a akademiků podpořila páteční stávku studentů, která má přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. Středoškoláci z několika českých měst se 15. března přidají ke globální akci Friday for future, při níž studenti v řadě zemí od loňského září protestují po vzoru patnáctileté švédské studentky Grety Thunbergové.
"V situaci, kdy v produkci oxidu uhličitého na obyvatele stále patříme mezi největší světové znečišťovatele, se nemůžeme tvářit, že se nás problém změny klimatu netýká," uvedli vědci v prohlášení, které inicioval fyzikální chemik Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Text prohlášení organizátoři zaslali v pondělí. "Jen rychlým naplňováním konkrétních kroků, týkajících se například útlumu těžby a spalování uhlí, jakož i péče o zemědělskou půdu, lesy, vodu v krajině a dalších aspektů klimatické adaptace, se nám může podařit předat zemi dalším generacím tak, abychom stávkujícím středoškolákům a jejich vrstevníkům zcela nezkazili budoucnost," pokračuje dokument.
Klimatolog Alexander Ač soudí, že změnám klimatu nepřikládá svět náležitý význam a dosavadní snahy o řešení jsou nedostatečné. "Proto považují aktivní přístup mladých lidí za zcela legitimní," uvedl. "V průběhu dvanácti let je potřeba snížit celosvětové emise oxidu uhličitého o téměř 60 procent, jinak oteplení překročí hranici 1,5 stupně Celsia a riziko rozsáhlých nevratných změn se výrazně zvýší," dodal.
I studenti si myslí, že reakce politiků na vědecká varování neodpovídají závažnosti situace. Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Stát podle nich investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu namísto do čistých zdrojů energie. Odkazují se na zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN z loňského podzimu, podle které do dvanácti let hrozí planetě ekologický kolaps. Vyzývají proto politiky, aby ihned provedli potřebné kroky ke snížení emisí.
V Česku se k iniciativě přidala nejdříve trojice středoškoláků z Prahy a Brna, postupně se začali přidávat studenti z Ostravy, Olomouce, Liberce a dalších měst. Páteční stávka v několika městech nebude mít jednotnou podobu, závisí na zúčastněných, zda zvolí shromáždění, pochod či jinou formu protestu. Aktuálně se k protestu přihlásilo přes 2500 českých středoškoláků.
Celosvětové stávky jsou inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.