Ekologická ruleta
Trosky po tsunami nesly Pacifikem stovky mořských tvorů
30.09.2017 06:37
Po vlně tsunami, která v roce 2011 v důsledku silného zemětřesení zasáhla Japonsko, doplulo na troskách přes Tichý oceán k americkému kontinentu téměř 300 druhů ryb, mušlí a dalších mořských tvorů. Jde o nejdelší a největší mořskou migraci, jaká byla kdy zdokumentována, oznámili vědci.
Vědci pročesali pláže Washingtonu, Oregonu, Kalifornie, Britské Kolumbie, Aljašky a Havaje, a našli druhy pocházející z Japonska. Pokud by se jim v novém prostředí podařilo uchytit a začalo by se jim dařit natolik, že začnou vytlačovat původní druhy, mohl by to být značný problém, uvedli autoři studie, kterou zveřejnil v posledním čísle časopis Science.
"Tomuhle říkáme ekologická ruleta," uvedl hlavní autor studie James Carlton, profesor mořských věd z Williams College ve Williamstownu v Massachusetts.
Potrvá celé roky, než vědci zjistí, zda 289 japonských druhů v novém domově začne vzkvétat na úkor původních živočichů. Vědci odhadli, že napříč Tichým oceánem po tsunami přeplulo zhruba milion tvorů, kteří překonali trasu dlouhou 7 725 kilometrů, aby se z Japonska dostali na americké západní pobřeží.
Invazivní druhy jsou velkým problémem po celém světě, když se rostliny a živočichové zabydlují v místech, kde v minulosti nežili. Už z minulosti jsou známé případy, když mořské invaze poškodily komerční chov korýšů, narušily místní ekosystém, způsobily ekonomické ztráty a šířily choroby, vůči kterým se původní druhy nedokázaly bránit.
Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály udeřilo u pobřeží Japonska 11. března 2011. Následná vlna tsunami do moře smetla lodě, mola, bójky a další trosky. Ty pak pluly na východ s armádou živých tvorů, z nichž některé se už cestou stačily rozmnožit. Krom mušlí jsou mezi nimi například i mořské sasanky, koráli či krabi.
V loňském roce na pobřeží Oregonu přineslo moře malou loď z Japonska, ve které bylo 20 rybek druhu žijícího v západním Pacifiku. Část z nich stále žije v Oregonském akváriu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.