Zemědělství
Úroda ohrožena. Půda na Moravě je promrzlá jako před 50 lety
24.01.2017 19:28
Na jihu Moravy, Kroměřížsku a Ostravsku je promrzlá půda až do hloubky půl metru, uvedl Český hydrometeorologický ústav na svém webu. Promrzání by mělo pokračovat ještě do větší hloubky, takto byla naposledy ve větším měřítku promrzlá půda v 60. letech. Podle Agrární komory ČR by mohly dlouhodobé mrazy poškodit některé plodiny. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha zatím od zemědělců nedostal informace, že by byl problém zásadní.
"Na jihu Moravy, Kroměřížsku a Ostravsku se hloubka promrznutí již pohybuje v intervalu 30 až 50 centimetrů, v horských oblastech je to pouze od 0 do pěti centimetrů," napsali meteorologové. Promrzání je podle nich větší v obcích a ve městech, kde se pravidelně odklízí sníh. "Promrzání půdy způsobuje velké finanční škody, například dochází k poškozování staveb, praskání vodovodního potrubí, vymrzání ozimů a snižování infiltrace srážek," uvedli. Nejnižší promrzání půdy je podle ČHMÚ v Čechách.
Problém by mohly mít ozimy, které byly už dříve poškozeny například suchem. "Na přesné odhady škod je nyní ale dost brzy, záleží na dalším průběhu, síle a délce mrazů. Dále na předjarním a jarním počasí, tedy možnostech optimální regenerace, potřebě agrotechnických zásahů, velikosti poškozených ploch nebo vyplývající nutnosti přesevů," sdělil za Agrární komoru Jiří Felčárek.
Zemědělský svaz zatím obavy nemá. "Plodiny by to měly ustát. Největší problém by byl, kdyby rostliny nasály vodu a do toho potom rychle přišel mráz, který by trhal pletiva buněk," řekl Pýcha.
Obilnice Zlínského Kraje
Zemědělci na jižní Moravě sice tuší, že letošní mrazy mohou úrodě ozimů uškodit, zatím však mohou jen čekat. Nejhůře jsou na tom pěstitelé na jihu kraje, kde je nejméně sněhu a půda tedy promrzá rychleji. Zatímco v severních, výše položených částech kraje je sněhu i přes deset a více centimetrů, například na Břeclavsku někde prakticky nic neleží, někde jeden dva centimetry. "Tam, kde sníh není, to asi nějaké škody zanechá, ale není to nic drastického. Co je pod sněhem, to je otázka. Uvidíme, až to roztaje," řekl Antonín Osička z břeclavské agrární komory a také předseda Zemědělského družstva Bulhary.
"Zrovna včera jsme se o tom bavili. Může to být problém u některých náchylnějších odrůd, háklivější bývají špičkové odrůdy pšenice. Zatím se s tím nedá nic dělat. Uvidíme, až přijde jaro a začne období vegetace," řekl ředitel kroměřížské okresní agrární komory Milan Hebnar. Pole jsou podle něj promrzlá, sněhu je na nich poskrovnu. Kroměřížsko je obilnicí Zlínského kraje, podniky tam tradičně dosahují vysokých výnosů.
Ředitel Regionální agrární komory Ostravsko Robert Kučera řekl, že od zemědělců zatím nemá hlášeny signály, že by jim mráz způsobil závažnější škody. "Když je sníh, nemělo by to být tak hrozné. Horší je, když je holomráz," řekl Kučera.
Prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray se o vinnou révu neobává. Problémy by nastaly, kdyby šlo o dlouhotrvající mrazy s teplotami pod minus 15 stupňů Celsia. "Mrazy kolem deseti stupňů v zásadě pomáhají tomu, aby se likvidovali různí parazité a nemoci," uvedl Nyitray. Nyní je réva ve vegetačním klidu.
Mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, Marek Síbrt řekl, že počet poruch na vodovodní síti je letos v lednu obdobný, jako tomu bylo ve stejném období loňského roku. "V porovnání s ročním průměrem je v současnosti zhruba o třetinu poruch více," řekl Síbrt.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.