Závažný stav
Vědci našli mikroplasty v každé ze zkoumaných mořských želv
11.12.2018 05:13 Původní zpráva
Zbytky mikroplastů našli vědci v každé ze 102 testovaných mořských želv, a to jak z Tichého oceánu, tak i Atlantského oceánu a Středozemního moře. S odkazem na výzkum publikovaný v odborném časopise Global Change Biology o tom informovaly servery CNN a Eco Watch.
Výzkumníci z univerzity v Exeteru, Plymouth Marine Laboratory a z Greenpeace hledali syntetické částice v těle celkem 102 mořských želv, přičemž zkoumali všech sedm různých druhů tohoto ohroženého plaza. Jejich úspěšnost nálezu mikroplastů byla stoprocentní.
Vědci uvádí, že našli celkem přes 800 různých syntetických částic, skutečné číslo je přitom podle nich minimálně dvacetkrát vyšší, neboť u každé želvy kontrolovali jen část jejich střev. Výzkum prováděli na mrtvých jedincích, kteří zemřeli buďto zamotáním do síti nebo byli omylem uloveni rybáři.
"Všudypřítomnost výskytu plastových částic a vláken zdůrazňuje závažnost situace v oceánech a nutnost pokračovat v pevném a rozhodném jednání proti nesprávnému zacházení s plasty," řekl pro CNN vedoucí studie Brendan Godley a profesor vědy o ochraně přírody z univerzity v Exeteru.
"Tahle studie poskytuje další důkazy o tom, že my všichni musíme i nadále pomáhat v otázce snižování množství plastového odpadu uvolňovaného do našich moří a udržovat oceány čisté a zdravé pro naše další generace," tvrdí spoluautorka studie Penelope Lindequeová z Plymouth Marine Laboratory.
Ačkoliv je odhalení mikroplastů v každé zkoumané želvě alarmující, vědci dodávají, že neví, nakolik přesně jejich vstřebávání těmto mořským jedincům ubližuje. Mikroplasty, nejsou-li nikterak velké, totiž obvykle projdou střevy bez větších obtíží, aniž v nich vytvoří nepříjemné a zdraví nebezpečné překážky. Syntetické částice ale mohou želvám ublížit i jiným způsobem, a sice tím, že mohou obsahovat různé bakterie nebo viry. To pak může ovlivnit buněčný systém želv.
Kolik dalších studií?
Nejvíce kontaminovaných plastů se nachází ve Středozemním moři, studie pak odhaduje, že každým rokem se do světových oceánů dostává mezi 4,8 milionu až 12,7 milionu tun plastů.
"Kolik dalších takových studií musí ještě vzniknout, aby korporace konečně podnikly silné kroky k potlačení výroby plastů, jejichž počet by podle odhadů mohl být do roku 2050 až čtyřnásobný? Tahle globální ekologická krize musí být vyřešena pro dobro mořského života, světových oceánů a našeho zdraví," citoval server ecowatch.com Grahama Forbese z Greenpeace, vedoucího projektu v boji proti plastům v moři.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.