Odpad v mořích
VIDEO: Zooplankton žere miniaturní kousky plastu
13.07.2015 06:30
Umělohmotné odpadky jsou na zeměkouli už všudypřítomné. V některých oblastech oceánů tvoří obrovské víry. Kromě velkých kusů plastu se však dají ve vodě najít i maličké kousky, jejichž velikost se měří v miliontinách metru, tzv. mikroplasty. Jak si s nimi poradí drobní mořští živočichové?
V mořské vodě žije spousta malých korýšů a dalších členovců, kteří se živí filtrováním. Přihání si nožičkami k ústům drobné jednobuněčné řasy. Mikroplasty mohou být přibližně stejné velikosti jako jejich obvyklá kořist. Skupinu vědců vedenou Matthewem Colem z Plymouthské námořní laboratoře zajímalo, jak si s nimi korýši poradí. Aby to zjistili, spojili se se známou autorkou dokumentárních filmů o přírodě Verity Whiteovou a pomocí moderní mikroskopické techniky natočili, co se s umělohmotným smetím děje.
Rozptýlili v akváriu kousky plastu podobné velikostí a tvarem těm, které běžně plavou ve vodě. Označili je ale fosforeskující látkou, aby bylo vidět, jak si s nimi vodní živočichové poradí. Ukázku pořízených záběrů si můžete prohlédnout na níže vloženém videu. Korýši kousky plastu pojídali společně se svou běžnou stravou.
Ačkoliv se na první pohled nezdá, že by jim mikroplasty nějak zvlášť vadily, opak je zřejmě pravdou. V dalším výzkumu vyšlo stejné skupině vědců, že vodní živočichové, kteří žijí v mikroplasty zamořeném prostředí, zkonzumují méně řas. Mohlo by to mít dalekosáhlé důsledky.
Menší množství snědených řas se odrazí v pomalejším růstu a rozmnožování korýšů. Jenže drobné živočichy pojídají další větší konzumenti, kteří pak budou trpět nedostatkem potravy. Řas by kvůli mikroplastům v oceánech mohlo naopak přibýt, poněvadž je nebude mít kdo spásat. Miniaturní plastový odpad má proto potenciál proměnit mořské ekosystémy.
Jestli k lepšímu, nebo k horšímu se teprve uvidí. Spíš to ale vypadá na druhou variantu. Mikroplasty z moře hned tak nezmizí. Podle výzkumu UNESCO jich vzniká asi 245 tun ročně. Z těl mořských korýšů putují do ryb.
Když takovou rybu s umělohmotnou příchutí vyloví některá z rybářských flotil, může skončit i na vašem stole. Mořské ryby jsou hlavní zdroj bílkovin pro přibližně pětinu lidské populace. Tým chemičky Sherri Masonové z Yorské univerzity před časem našel mikroplasty v osmnácti běžně lovených a konzumovaných rybích druzích. Dobrou chuť.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.