Ornitologie
Amatérská pozorování ptáků vyhodnotí superpočítač
18.08.2010 13:24 Původní zpráva
Ornitologové na celém světě sledují ve městech i v divočině ptáky a výsledky dávají na internet. Na miliony pozorování se nyní vrhne superpočítač a chaos přetaví v unikátní zdroj informací.
Údaje o výskytu ptačích druhů sdílejí na internetu profesionálové i amatérští přírodovědci. Databáze eBird vznikla v roce 2002 v Coernellově ornitologické laboratoři v New Yorku a původně byla určena jen pro západní polokouli. Letos v červnu se rozšířila na celý svět. Obsahuje 48 milionů záznamů a rychle se rozšiřuje - jen letos už na stránkách ebird.org přibylo deset milionů pozorování.
Jak takový objem dat zpracovat, aby nezůstalo jen u nepřehledného seznamu? Projekt nyní získal možnost využít sto tisíc výpočetních hodin na superpočítači TeraGrid, provozovaném americkou Národní vědeckou nadací. Počítačové zpracování umožní získat detailní informace o rozšíření jednotlivých ptačích druhů a o průběhu jejich sezónních tahů.
Ornitologové navíc plánují propojit databázi s údaji ze satelitních měření. Bude tak možno velmi detailně sledovat souvislost výskytu ptačích druhů například s rozvojem vegetace v průběhu jara, se změnami v rozsahu zastavěných ploch nebo s postupujícími klimatickými změnami.
Databáze eBird není jediná svého druhu. Ochranářská organizace BirdLife International provozuje podobnou službu worldbirds.org, kterou se inspirovala i česká varianta birds.cz České společnosti ornitologické. Česká databáze zatím není se světovými daty propojena, ale do budoucna s tím její provozovatelé počítají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.