Biologické invaze představují temnou stránku prosperity
08.06.2010 11:31
O tom, jak moc budou evropské státy zasaženy invazemi nepůvodních druhů organismů, rozhoduje především jejich ekonomická vyspělost. Čím je stát bohatší, tím více problémů může očekávat.
Vyplývá to ze studie, kterou v prestižním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences publikoval mezinárodní vědecký tým vedený Petrem Pyškem z Botanického ústavu AV ČR a Vojtěchem Jarošíkem z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.
"Naše studie jako první na kontinentální úrovni zobecnila význam ekonomických, geografických a klimatických faktorů pro invaze rostlin, hub, bezobratlých živočichů a obratlovců v suchozemském i sladkovodním prostředí. Ukázalo se, že demografické a ekonomické faktory jsou klíčové. Na této úrovni hrají mnohem důležitější úlohu než klima či geografické podmínky," říká Petr Pyšek.
ČTĚTE TAKÉ: Invazní druhy ohrožují Evropu, varují vědci
Cizí druhy požírají druhy původní, kříží se s nimi, parazitují na nich a vytlačují je z jejich stanovišť. Přenášejí nemoci, škodí v zemědělství... Náklady spojené s invazemi se v rámci Evropské unie odhadují nejméně na 10 miliard eur (198 miliard korun) ročně, tento odhad je však téměř jistě podhodnocený, protože o většině druhů chybí detailnější informace.
Klíčem je mezinárodní obchod
Míra zasažení evropských států invazními druhy nejvíce závisí na populační hustotě a ekonomické prosperitě. Tyto faktory odrážejí intenzitu mezinárodního obchodu, který představuje jednu z hlavních cest, jakými se biologické druhy šíří mimo oblast svého původního výskytu.
Invazní druhy cestují jako příměs obchodovaných komodit (například semena plevelů nebo různé druhy hmyzu cestující spolu s potravinami a krmivem), nebo jsou samy předmětem obchodu jako v případě okrasných rostlin či doma chovaných zvířat. Některé z nich posléze zplaní či uniknou ze zajetí a mohou se v novém území rozšířit.
"Počet invazních druhů v Evropě stále roste a stejně tak se prohlubují důsledky jednotlivých invazí," říká Petr Pyšek. Evropské státy přitom nejsou příliš ochotné přijímat taková opatření pro omezení biologických invazí, která by mohla omezit jejich ekonomický růst. Řešení problému proto není snadné.
"Evropa potřebuje zlepšit monitoring zavlékání invazních druhů a vhodným krokem by bylo omezení či regulace nebo alespoň důslednější kontrola určitých typů dováženého zboží. To se však v dnešním světě volného obchodu prosazuje velmi těžko. Určitou cestou by bylo například zavedení poplatků či tarifů, které by u jednotlivých komodit zohledňovaly míru rizika plynoucího z invazí s dotyčným typem obchodování spjatých," domnívá se Pyšek.
Foto: Karel Šanda, www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.