Nová studie
Další důkaz: evropské zemědělství zabíjí ptactvo
24.08.2016 08:35 Původní zpráva
Ani speciální evropské programy na ochranu ptactva nedokážou zabránit devastujícím dopadům intenzifikace zemědělství. Ukazuje to nová studie, na níž se podílelo 25 odborníků z celé Evropy a která vznikla pod vedením České společnosti ornitologické.
Evropská ochranářská Směrnice o ptácích i takzvané agroenvironmentální programy sice mohou chránit ptáky zemědělské krajiny, ale pozitivní vliv je utlumen ničivými dopady intenzifikace zemědělství, tedy například velkého množství postřiků a další chemie.
Ornitologové už dříve konstatovali, že z evropské přírody zmizelo za posledních třicet let na tři sta milionů ptáků. Tento údaj je o to závažnější, že nejde o žádné mimořádně vzácné druhy, ale o běžné ptactvo, které žije v zemědělské krajině. Evropská příroda například přišla o více než půl milionů strnadů obecných.
"Legislativa na ochranu přírody v Evropské unii funguje, pokud je správně aplikována. Avšak nemůže zvrátit destrukci živé přírody podporovanou perverzními nástroji, jako je Společná zemědělská politika EU. Nová studie je dalším dokladem, že Evropská komise musí objektivně zhodnotit, zda Společná zemědělská politika naplňuje své cíle v ochraně biodiverzity," konstatoval Ariel Brunner z organizace BirdLife International.
Experti nově analyzovali, jak se mezi lety 1981 a 2012 změnil počet 39 běžných druhů ptactva, které jsou typické pro evropskou zemědělskou krajinu. Výsledky potvrdily dřívější zjištění, že intenzifikace zemědělství má na ptáky negativní vliv. Studie současně ukazuje, že legislativa EU na ochranu ptáků včetně takzvaných agroenvironmentálních programů mohou zmírnit úbytek polních ptáků. Nemohou však tento trend zvrátit, protože nezvládnou napravit dopady intenzivního zemědělství.
"V České společnosti ornitologické analyzujeme údaje ze sčítání ptáků v Evropě již od roku 2002. Každoročně nám výsledky ukazují stále se zhoršující obrázek - i přes všechny reformy Společné zemědělské politiky polní ptáci v Evropě nadále ubývají," sdělil spoluautor studie Petr Voříšek. "Pro ornitologa i řadového občana je frustrující, že se za veřejné peníze nadále ochuzujeme o ty donedávna nejběžnější ptačí druhy".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.