Známý útvar
"Dieta" skály. Vědci odhalili, jak vznikla Pravčická brána
21.07.2014 09:05
Pravčická brána na Děčínsku a podobné skalní útvary ve světě vznikly, když se skály samy zbavovaly zbytečné váhy. Zjistil to česko-americký vědecký tým vedený tuzemskými odborníky.
Klíčovou silou, která skály tvaruje, je tlak v kombinaci s porušením pískovce puklinami, což vědci ověřili stovkami pokusů. Studii, na kterou upozornily Lidové noviny, zveřejnil významný vědecký časopis Nature Geoscience, který patří do rodiny titulů vydavatelství Nature.
Pískovcová skála se podle vědců vlastně chová "inteligentně". Zbavuje se nepotřebného materiálu, který ohrožuje její stabilitu, a přitom si ponechává nosné prvky. Důležitý je tlak; rychlost eroze i zvětrávání se zpomalují s rostoucím stlačením, uvedli podle LN vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Geologického ústavu a Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR.
Devítičlenný tým vedený Jiřím Bruthansem z Přírodovědecké fakulty UK při pokusech ponořoval záměrně narušené pískovce do vody a materiál zatěžoval. Takto se vědcům podařilo cíleně vytvořit všechny typické skalní útvary, jako jsou brány, převisy, okna či sloupy. Vědci budou ve výzkumu pokračovat. Po vydání studie se dá očekávat značný zájem o jejich práci z celého světa od kolegů vědců i novinářů , uvedly LN.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.